Badania prenatalne – czy trzeba być na czczo?
Każda kobieta w ciąży powinna wykonać badania prenatalne. Dzięki nim może upewnić się, że jej dziecko jest zdrowe. Mogą one wykryć także różnego rodzaju wady wrodzone. Z tego powodu badania prenatalne mogą stresować ciężarne. Stres możemy nieco zmniejszyć, odpowiednio przygotowując się do badania. Jak więc przygotować się do badań prenatalnych? Czy trzeba być na czczo? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
Badania prenatalne wykonywane w ciąży
Badanie prenatalne w ciąży są zalecane każdej kobiecie. Przyszłe mamy powinny minimum trzy razy mieć wykonane badanie USG. Warto wykonać także nieinwazyjne badanie prenatalne z krwi matki. Może być to badanie biochemiczne (test PAPP-A) wykrywające trzy najczęstsze trisomie – zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau. Polecane są także badania wolnego DNA płodowego (cffDNA) zwane testami NIPT. Mają one dużo szerszy zakres. Niektóre z nich np. NIFTY pro są w stanie wykryć aż 94 choroby genetyczne u dziecka.
Wyżej wymienione testy to badania nieinwazyjne. Jeśli wykryją one coś niepokojącego, to konieczne jest potwierdzenie diagnozy. W tym celu wykonuje się badania rozstrzygające, takie jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki. Dzięki nim możemy otrzymać jednoznaczną diagnozę.
Jak przygotować się do badań prenatalnych?
Do poszczególnych badań prenatalnych należy przygotować się w następujący sposób:
• USG – tutaj specjalne przygotowanie nie jest potrzebne. Nie musimy na badanie przychodzić na czczo. Zalecamy jednak kilka minut wcześniej opróżnić pęcherz. Tyczy się to każdego USG wykonywanego w ciąży.
• Test PAPP-A – w tym przypadku zatroszczyć musimy się jedynie o przypilnowanie terminu. Badanie musi zostać wykonane między 11 a 14 tygodniem ciąży. Nie musimy przychodzić na nie na czczo, a krew do analizy może zostać pobrana o dowolnej porze dnia. Przed badaniem warto zadbać o nawodnienie organizmu, dzięki czemu przebiegnie ono sprawniej.
• Badanie NIPT – obowiązują tutaj takie same zasady jak przy teście PAPP-A. Pacjentka test NIPT wykonać powinna między 10 a 24 tygodniem ciąży. Oprócz tego żadne przygotowanie do badania nie jest potrzebne.
• Amniopunkcja – do tego badania również nie musimy być na czczo ani przygotowywać się w inny sposób. Warto jednak tak jak w przypadku USG, opróżnić przed badaniem pęcherz moczowy.