Genetyczne badania prenatalne - kiedy i dlaczego warto je wykonać? Przeskocz do treści

Genetyczne badania prenatalne – kiedy i dlaczego warto je wykonać?

Genetyczne badania prenatalne są zalecane każdej kobiecie ciężarnej. To właśnie dzięki nim możemy upewnić się, że nasze dziecko w łonie matki rozwija się prawidłowo. Pozwalają one wykryć także ewentualne wady wrodzone u płodu. Nie warto więc rezygnować z przeprowadzenia genetycznych badań prenatalnych. Kiedy i dlaczego warto je wykonać? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Genetyczne badania prenatalne – korzyści
  2. Genetyczne badania prenatalne – wskazania
  3. Genetyczne badania prenatalne – jakie testy warto wykonać?

Genetyczne badania prenatalne – korzyści

Genetyczne badania prenatalne pozwalają nam uzyskać wiele cennych informacji o zdrowiu naszego dziecka. Dzięki nim jeszcze w trakcie trwania ciąży wykryć możemy wady wrodzone. Pozwalają one na rozpoznanie m.in. zespołu Downa, zespołu Turnera czy zespołów delecji i duplikacji.
Tak wczesne rozpoznanie wad wrodzonych pozwoli przyszłym rodzicom na lepsze przygotowanie się do przyjścia dziecka na świat. Z kolei lekarzom da to możliwość opracowania schematu leczenia. Będzie można wdrożyć go już po porodzie. Dzięki temu skutki leczenia szybciej będą odczuwalne, co zminimalizuje objawy choroby. Znacznie zwiększy to Wasz komfort życia.

Genetyczne badania prenatalne – wskazania

Genetyczne badania prenatalne powinna wykonać każda przyszła mama. Jednak szczególnie są one wskazane w przypadku:

  • Zajścia w ciążę w wieku 35 lat lub później
  • Występowania wad genetycznych w najbliższej rodzinie
  •  Zdiagnozowania wady genetycznej w poprzedniej ciąży

Genetyczne badania prenatalne – jakie testy warto wykonać?

Najbardziej polecanym genetycznym badaniem prenatalnym są testy typu NIPT. Są to badania wolnego płodowego DNA (cffDNA), które znajduje się we krwi matki. Dzięki temu do ich przeprowadzenia wystarczy jej niewielka próbka. Badania te są więc bezbolesne i nieinwazyjne. Wykonać możemy je już od 10 tygodnia ciąży.
Jednym z badań wolnego płodowego DNA jest Prenatal testDNA. Jest to innowacyjne badanie prenatalne. Jest ono bezbolesne, a przy tym bardzo czułe. Szacuje się, że jego czułość wynosi ponad 99%. Ma ono także bardzo szeroki zakres. Dzięki niemu wykryć możemy trisomie i monosomie wszystkich chromosomów, aneuploidie chromosomów płci oraz zespoły delecji i duplikacji. Test Prenatal testDNA pozwala także na określenie płci dziecka. Rodzice muszą jednak wyrazić taką chęć przy zamawianiu badania.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy