Badania prenatalne w 12 tygodniu ciąży - jak wyglądają? Przeskocz do treści

Badania prenatalne – 12 tydzień ciąży

Każdej przyszłej mamie zaleca się wykonanie w ciąży badań prenatalnym. Pozwalają one na wykrycie wielu wad genetycznych, dlatego dzięki nim możemy zyskać pewność, że nasze dziecko jest zdrowe. Niektóre badania prenatalne wykonać możemy w 12 tygodniu ciąży. Które konkretnie? Jak przebiegają badania prenatalne na tym etapie ciąży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne w 12 tygodniu – jak wyglądają?
  2. USG genetyczne
  3. Testy przesiewowe

Badania prenatalne w 12 tygodniu – jak wyglądają?

Standardowo w 12 tygodniu ciąży wykonywane są jedynie nieinwazyjne badania prenatalne. Jednym z nich jest USG genetyczne. Ciężarna powinna wykonać również test przesiewowy. Jest to badanie wykonywane z krwi matki, które wykrywa zwiększone ryzyko rozwoju pewnych wad genetycznych. Jeśli zostaną one rozpoznane, to konieczne jest potwierdzenie diagnozy w badaniu inwazyjnym np. amniopunkcji.

USG genetyczne

W 12 tygodniu ciąży większość pacjentek wykonuje USG genetyczne. Jest to obrazowe badanie prenatalne, które pozwala wykryć m.in. zespół Downa, wady serca czy wady cewy nerwowej u dziecka. Przypomina ono zwykłe badanie USG, ale do jego wykonania używany jest dokładniejszy sprzęt. Całość badania w sumie trwa około 15-20 minut. Zależy to głównie od tego, jak nasz maluszek będzie z nami “współpracował”.
W trakcie USG genetycznego oceniana jest dokładnie budowa płodu. Wykonywane są także różne pomiary. Lekarz sprawdza między innymi długość ciemieniowo-siedzeniową (CRL), przezierność karkową (NT) czy kość nosową (NB).

Testy przesiewowe

W 12 tygodniu ciąży przyszła mama może również wykonać testy przesiewowe. Są one wykonywane na próbce krwi przyszłej mamy, która jest pobierana tak jak do zwykłej morfologii. Są więc nieinwazyjne i bezbolesne.
Standardowo wykonywanym testem przesiewowym jest test PAPP-A. Jest to bardzo podstawowe badanie prenatalne, dzięki któremu jesteśmy w stanie wykryć u dziecka trzy najczęstsze trisomie: zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.

Przyszłym mamom zaleca się, aby nie kończyły diagnostyki prenatalnej na teście PAPP-A. Rekomenduje się im także wykonanie badania wolnego DNA płodowego, czyli testu NIPT. Dzięki najszerszej wersji tego testu, NIFTY pro, możemy wykryć u dziecka nawet 94 choroby wrodzone. W badaniu tym możliwe jest także określenie płci dziecka na życzenie rodziców.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy