Przeskocz do treści

Jakie wykonać badania w 12 tygodniu ciąży?

12 tydzień ciąży to koniec trzeciego miesiąca, a wraz z nim pierwszego trymestru. W tym czasie powinnaś poczuć się lepiej, a ryzyko poronienia znacznie spada. Nie oznacza to jednak, że możesz przestać regularnie kontrolować stan ciąży. Regularnie powinnaś odwiedzać lekarza i wykonywać badania w 12 tygodniu ciąży. Sprawdź, które z nich są niezbędne w tym czasie!

Spis treści:

  1. USG genetyczne w 12 tygodniu ciąży
  2. Badania prenatalne z krwi w 12 tygodniu ciąży

USG genetyczne w 12 tygodniu ciąży

W 12 tygodniu ciąży wykonać powinnyśmy obrazowe badanie prenatalne, którym jest USG genetyczne. Jest to nieinwazyjne badanie wykonywane przez powłoki brzuszne kobiety.

USG genetyczne trwa około 15-20 minut. Przeprowadza się je tak samo, jak zwykłe badanie USG. Jest ono jednak wykonywane za pomocą nowocześniejszego sprzętu, a lekarz przeprowadzający badanie ma kwalifikacje do oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych u dziecka.

Podczas USG genetycznego dokonywane są następujące pomiary:

  • Przezierność karkowa (NT) – ocenia ilość płynu, która znajduje się w okolicy karku płodu
  • Długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) – jest to długość od czubka głowy do pośladków
  • Kość nosowa (NB)
  • Częstość bicia serca płodu (FHR)
  • Wymiary główki (BPD i HC)
  • Obwód brzuszka (AC)
  • Długość kości udowej (FL)
  • Szacowna masa płodu (EFW)

Badania prenatalne z krwi w 12 tygodniu ciąży

12 tydzień ciąży to także dobry moment na wykonanie badań prenatalnych z krwi mamy. Są to testy przesiewowe, które wykrywają jedynie zwiększone ryzyko rozwoju danej choroby. Jeśli w ich trakcie rozpoznana zostanie ewentualna nieprawidłowość, to konieczne będzie wykonanie badania inwazyjnego. Zwykle jest to amniopunkcja.

Nieinwazyjne badania prenatalne, które możemy wykonać w 12 tygodniu ciąży to:

  • Test PAPP-A – jest to badanie biochemiczne, które ocenia stężenie białka PAPP-A we krwi ciężarnej. Dzięki niemu możemy wykryć u dziecka zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau. Są to trzy najczęstsze trisomie, czyli choroby spowodowane obecnością dodatkowego chromosomu.
  • Badania NIPT – są to badania wolnego płodowego DNA (cffDNA), które znajduje się we krwi matki. Istnieje kilka testów tego typu. Testy NIPT różnią się one przede wszystkim zakresem. Najnowsza wersja tego badania, test NIFTY pro, jest w stanie wykryć aż 94 choroby u płodu. W badaniu na życzenie rodziców określona może zostać także płeć dziecka.
Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy