Test Neobona – jakie choroby bada? Jaka jest cena badania? Przeskocz do treści

Test Neobona – jakie choroby bada? Jaka jest cena badania?

Test Neobona należy do grupy badań, które opierają się na analizie wolnego płodowego DNA. Jako przesiewowy test prenatalny ma na celu oszacowanie ryzyka wystąpienia chorób o podłożu genetycznym u dziecka, kiedy kobieta jest jeszcze w ciąży. Ma jednak znacznie wyższą czułość niż podstawowe badania takie jak USG i biochemiczne (test PAPP-a). Jak wygląda to badanie i jaka jest cena testu Neobona? Podpowiadamy poniżej.

Spis treści:

  1. Test Neobona – jak wygląda to badanie? Na czym polega?
  2. Test Neobona – jakie choroby bada?
  3. Test Neobona –  cena w wersji podstawowej i rozszerzonej
  4. Jakie są wskazania do wykonania testu Neobona?
  5. Test Neobona a test NIFTY pro i inne badania prenatalne – czym się różnią?
  6. Test Neobona – opinie

Test Neobona – jak wygląda to badanie? Na czym polega?

Test Neobona służy do analizy wolnego pozakomórkowego DNA płodu, które obecne jest we krwi mamy. Do jego przeprowadzenia wystarcza próbka krwi ciężarnej, dlatego jest uznawane za w pełni bezpieczne i nieinwazyjne badanie prenatalne. Dzięki niemu możliwe jest oszacowanie ryzyka związanego z pojawieniem się chorób genetycznych u dziecka, jak np. zespołu Downa, czyli trismoii 21.

Test Neobona można przeprowadzić od 10 tygodnia ciąży. Czas oczekiwania na wynik jest krótki, gdyż wynosi od 7 do 14 dni roboczych.

Jeśli na wyniku zaraportowane są nieprawidłowości, należy przeprowadzić dalszą diagnostykę, np. wykonać badanie amniopunkcji, które ostatecznie zdiagnozuje lub wykluczy chorobę. Zazwyczaj jednak badanie prenatalne nie wykazuje żadnych nieprawidłowości i potwierdza prawidłowy rozwój dziecka – wtedy wszelkie obawy rodziców zostają rozwiane.

Test Neobona – jakie choroby bada?

Test Neobona występuje w dwóch wersjach: test Neobona podstawowy i test Neobona Advanced.

Badanie standardowe możliwe jest do wykonania zarówno w ciąży pojedynczej, jak i mnogiej. Neobona Advanced przeprowadza się tylko w ciąży pojedynczej. Czułość testu wynosi ponad 99% w przypadku zespołu Downa i Patau. Dla zespołu Edwardsa osiąga powyżej 97%.

  • Wersja podstawowa testu Neobona bada zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18), zespół Patau (trisomia 13).
  • Wersja Neobona Advanced dodatkowo analizuje zmiany w chromosomach płciowych: zespół Turnera, zespół Jacobsa, zespół Klinefeltera, trisomię chromosomu X.
  • Zakres testu prenatalnego rozszerzonego to zakres badania Neobona Advanced i dodatkowo kontrola w kierunku mikrodelecji: Zespół Cr idu Chat, Delecja 1p36, zespół DiGeorge’a, Zespół Wolfa – Hirschhorna, zespół Angelmana/zespół Pradera – Williego.
  • Z kolei test prenatalny rozszerzony plus wszystkie chromosomy zajmuje się dodatkowo badaniem zmian w ilości pozostałych chromosomów.

Na życzenie rodziców wynik każdego z powyższych testów może zawierać informacje o płci dziecka.

Test Neobona – cena wersji podstawowej i rozszerzonej

Cena testu Neobona uzależniona jest od zakresu analizowanych nieprawidłowości genetycznych.

  • Test Neobona – cena wariantu podstawowego – około 2000 złotych
  • Test Neobona – cena wariantu Advanced – około 2700-2950 złotych

Jakie są wskazania do wykonania testu Neobona?

Test Neobona jest zalecany do wykonania każdej ciężarnej kobiecie, w celu potwierdzenia prawidłowego rozwoju dziecka. Jednak istnieje kilka szczególnych wskazań do przeprowadzenia badania, takich jak:

  • ukończone 35 lat przez kobietę
  • przeciwwskazania do diagnostyki inwazyjnej
  • wystąpienie aberracji chromosomowych w poprzedniej ciąży
  • nieprawidłowe wyniki badań, takich jak USG, testu PAPP – A
  • istniejące obawy rodziców, pomimo że inne wyniki badań są prawidłowe

Test Neobona a test NIFTY pro i inne badania prenatalne – czym się różnią?

Test Neobona i test NIFTY pro różnią się przede wszystkim zakresem badanych chorób i ubezpieczeniem dołączonym do testu NIFTY pro.

Test NIFTY pro to również bezpieczne, nieinwazyjne, przesiewowe badanie prenatalne, wykonywane od 10 tygodnia ciąży. Bada 94 choroby o podłożu genetycznym, w tym 84 mikrodelecje i mikrodupilkacje. Test ten analizuje 6 trisomii, i tak jak test Neobona kontroluje materiał genetyczny w kierunku 4 zaburzeń związanych z liczbą chromosomów płci. To, co szczególnie wyróżnia test NIFTY pro to włączone w cenę badania ubezpieczenie wyniku. Dowiedz się więcej o NIFTY pro

Jeśli zastanawiasz się, które badanie wybrać Neobona czy NIFTY pro lub inny NIPT, zapoznaj się z poniższym poradnikiem. Znajdziesz w nim wskazówki, jak wybrać test NIPT i na co zwrócić uwagę wybierając badanie.

Test Neobona – opinie

Test Neobona, podobnie jak inne NIPT, cieszy się dobrymi opiniami rodziców w Polsce. Często jest to związane z wysoką czułością i bezpieczeństwem tych badań.

Polecamy: Dołącz do grupy na Facebooku o badaniach prenatalnych facebook.com/groups/badaniaprenatalne


Zdjęcie główne: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy