Przeskocz do treści

Sferocytoza wrodzona a ciąża – czy choroba ta jest niebezpieczna dla dziecka?

Sferocytoza wrodzona to dziedziczna choroba krwi, która powoduje zmianę kształtu erytrocytów. Jest ona nieuleczalna, ale leczona nie jest niebezpieczna. Zagrożeniem może być jedynie dla kobiet w ciąży i ich dzieci. Sprawdź poniżej, jak sferocytoza wrodzona może wpłynąć na ciążę!

Spis treści:

  1. Czym jest sferocytoza wrodzona?
  2. Sferocytoza wrodzona a ciąża
  3. Sferocytoza wrodzona a ciąża – jak uniknąć powikłań?

Czym jest sferocytoza wrodzona?

Sferocytoza wrodzona to jeden z rodzajów niedokrwistości, czyli anemii hemolitycznej. Jest ona nazywana także wrodzoną żółtaczką hemolityczną. Choroba ta powoduje zmianę kształtu czerwonych krwinek (erytrocytów) z owalnego na bardziej kulisty. W konsekwencji częściej się odkształcają i nie są już tak elastyczne. Erytrocyty u osób ze sferocytozą wrodzoną mogą mieć także trudności w przemieszczaniu się w naczyniach krwionośnych.
Sferocytoza wrodzona jest najczęściej diagnozowanym rodzajem niedokrwistości, ale rozpoznaje się ją tylko u jednej na 2000-5000 osób. Choroba ta powstaje na skutek mutacji genetycznej, która jest dziedziczna.

Sferocytoza wrodzona może występować w trzech postaciach:
● Łagodnej, która objawia się poprzez osłabienie, trudności z koncentracją uwagi oraz uczucie szybkiego bicia serca
● Umiarkowanej, w której przebiegu pojawia się żółtaczka, ciemne zabarwienie moczu oraz powiększenie śledziony i wątroby
● Ciężkiej objawiającej się poprzez nasiloną żółtaczkę, silne bóle brzucha i zaburzenia rozwoju kości

Leczona sferocytoza wrodzona nie zagraża zdrowiu pacjenta. Jednak jeśli odpowiednia terapia nie zostanie wprowadzona, to może dojść do przełomu hemolitycznego. Polega on na nagłym rozpadzie czerwonych krwinek, co prowadzi do nasilenia objawów sferocytozy.

Sferocytoza wrodzona a ciąża

Sferocytoza wrodzona może być niebezpieczna dla kobiet ciężarnych, ponieważ znacznie zwiększa ryzyko poronienia. Przyszłe mamy są także bardziej narażone na wystąpienie przełomu hemolitycznego.

Sferocytoza wrodzona a ciąża – jak uniknąć powikłań?

Kobiety ze sferocytozą wrodzoną mogą uniknąć powikłań w trakcie ciąży. Wystarczy odpowiednio wcześnie pomyśleć o profilaktyce. W tym celu należy zdecydować się na całościowe lub częściowe usunięcie śledziony (splenektomię) jeszcze na etapie planowania rodzicielstwa. W ciąży z kolei należy regularnie kontrolować stan swojego zdrowia.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy