Badania w ciąży – czy naprawdę jest się czego bać? Badania prenatalne Przeskocz do treści

Badania w ciąży – czy naprawdę jest się czego bać?

W wielu krajach świata badania prenatalne traktowane są jak rutynowe badania. W Polsce niestety wciąż straszy się nimi kobiety. W jaki sposób? Przede wszystkim podkreślając ryzyko komplikacji, które niesie ze sobą diagnostyka prenatalna. Częściej mówi się o niej, że jest niebezpieczna, rzadziej, że może uratować dziecku życie. Takie podejście świadczy często o niewiedzy. Bo choć faktycznie badaniu diagnostycznemu takiemu jak amniopunkcja przypisuje się jednoprocentowe ryzyko utraty ciąży, to można je zmniejszyć praktycznie do minimum. Wystarczy, że wykona je doświadczony lekarz.

Badania w ciąży najczęściej przynoszą rodzicom spokój

Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przypadków badania prenatalne przynoszą rodzicom przede wszystkim spokój dzięki informacji, że z ich dziecko rozwija się prawidłowo. Nawet jeśli badania przesiewowe wskażą podwyższone ryzyko wystąpienia wady, badania diagnostyczne (to jest amniopunkcja, biopsja kosmówki oraz kordocenteza) często jej później nie potwierdzają i ostatecznie dziecko rodzi się zdrowe.

Wczesne wykrycie wady daje cenny czas na przygotowania

Lekarze mają więcej czasu na przygotowanie odpowiedniego schematu postępowania po porodzie, co może przyczynić się do poprawy funkcjonowania dziecka. Natomiast rodzice mogą dzięki temu zapoznać się z chorobą, zorganizować opiekę dla szczególnie wymagającego dziecka czy chociażby przygotować się psychicznie na jego narodziny.

Za pomocą badań diagnostycznych można rozpoznać wadę genetyczną u płodu, np. jedną z popularnych trisomii odpowiedzialną za zespół Downa. Są to najdokładniejsze badania w ciąży i tylko one pozwalają postawić diagnozę. Zaleca się je kobietom, u których wynik badań przesiewowych (badań krwi i USG) wskazał na podwyższone prawdopodobieństwo wystąpienia wady wrodzonej. Biopsję kosmówki wykonuje się w 11-14 tygodniu ciąży, natomiast amniopunkcję – od 13. Próbki pobiera się przy znieczuleniu miejscowym z otoczenia płodu, pod kontrolą USG.

Nasze podejście do diagnostycznych badań prenatalnych – czas na zmiany?

W społeczeństwie wciąż pokutuje nieprawdziwe przekonanie, że inwazyjne testy prenatalne tylko narażają kobietę na niepotrzebne niebezpieczeństwo. Sam wyraz „inwazyjny” już budzi niechęć. Może wreszcie czas to zmienić?

„Chociaż ryzyko można ograniczyć prawie do zera, jeśli badanie wykonuje doświadczony specjalista, wciąż określa się je mianem inwazyjnych, co budzi negatywne skojarzenia – mówi Marcin Wiecheć lekarz ginekolog z Katedry Ginekologii i Położnictwa UJ CM w Krakowie. – Tymczasem są to badania które w wielu krajach traktowane są normalnie bez dodatkowej otoczki, jak każdy inny test w ciąży, oczywiście jeżeli wykonywane są przez dobrego specjalistę. Współczesna technika pobierania próbek jest zoptymalizowana pod kątem bezpieczeństwa.” Źródło: badaniaprenatalne.pl/czy-bac-sie-badan-prenatalnych

Badania w ciąży to szansa dla dziecka!

Zagorzali przeciwnicy diagnostycznych testów prenatalnych swoje stanowisko tłumaczą przekonaniem, że nieprawidłowy wynik takiego badania jest powodem do usunięcia ciąży. Słyszy się też często, że „badania w ciąży niczego nie zmienią”, a ich wykonanie tylko „kusi los”. Tymczasem celem tych badań jest ocena stanu zdrowia dziecka zanim przyjdzie ono na świat, a robi się je po to, aby w razie nieprawidłowości można było mu szybko udzielić pomocy. Spokój, który w większości przypadków potrafią dać jest bardzo potrzebny przyszłym rodzicom i ważny dla przebiegu samej ciąży.

Strach przed diagnostycznymi badaniami prenatalnymi, oprócz minimalnego ryzyka powikłań może wywoływać sam przebieg badania. Warto jednak sobie uświadomić, że tego typu zabiegi wykonują bardzo doświadczeni lekarze.

Diagnostyka prenatalna a test ojcostwa w ciąży

Nie wszyscy wiedzą, że w czasie badań diagnostycznych można też pobrać próbkę do testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa. Pozwala to uzyskać jednoznaczną odpowiedź o biologiczne ojcostwo na długo przed narodzeniem dziecka. DNA dziecka można wyizolować np. z płynu owodniowego i porównać z DNA potencjalnego ojca oraz z DNA matki. Uzyskuje się przy tym wynik tak samo pewny jak w przypadku badań po narodzinach dziecka.

Dlaczego warto ustalić ojcostwo w czasie ciąży? W wielu przypadkach spokój, jaki daje pewność kto jest ojcem będzie miał pozytywny wpływ również na przebieg samej ciąży. Pozwoli też podjąć ważne życiowe decyzje i zaplanować opiekę nad dzieckiem. Okazuje się, że niepewny swojego ojcostwa mężczyzna, który otrzymuje dowód „na papierze” staje się bardziej troskliwym partnerem i ojcem.

Czytaj też: Test na ojcostwo w ciąży – pozbądź się stresu

Autor: prekoncepcja.pl

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie: studio7728/123rf.com

5/5 - (4 głos / głosy)
5/5 - (4 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy