Przeskocz do treści

Bóle brzucha na początku ciąży – o czym świadczą?

Bóle brzucha na początku ciąży są normalnym, fizjologicznym zjawiskiem, najczęściej związanym z powiększaniem się płodu, a wraz z nim macicy. Jeśli wraz z bólem pojawiają się skurcze lub krwawienie, to jest powód, by zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Jaki jest ból brzucha na początku ciąży? Kiedy jest to sygnał alarmowy? Wyjaśniamy poniżej.

Spis treści:

1. Ból brzucha na początku ciąży – co oznacza?
2. Jaki jest ból brzucha na początku ciąży?
3. Ból brzucha na początku ciąży – kiedy jest sygnałem alarmowym?
4. Bóle brzucha na początku ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Ból brzucha na początku ciąży – co oznacza?

Ból brzucha na początku ciąży, który najczęściej wiąże się z ciągnięciem w dole brzucha, wynika z gwałtownego wzrostu poziomu gestagenów, które są odpowiedzialne za skurcze macicy, gdy ciało żółte produkuje progesteron. Hormon ten przygotowuje śluzówkę jamy macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja. Ponadto umożliwia prawidłowy jego rozwój w pierwszych miesiącach życia.
Dodatkowo pojawiające się bóle brzucha na początku ciąży związane są z zagnieżdżeniem zarodka w macicy, która się rozciąga i zaczyna uciskać narządy wewnętrzne.

Ból brzucha i wzdęcia na początku ciąży oraz poczucie pełności jamy brzusznej to również wynik zmian hormonalnych, kiedy do narządów rodnych dopływa więcej krwi niż zazwyczaj. Skutkuje to ich większą tkliwością i nabrzmiałością, co przypomina bóle miesiączkowe.

Jaki jest ból brzucha na początku ciąży?

Delikatny ból brzucha na początku ciąży ma charakter fizjologiczny. Jest łagodny i występuje bocznie – po lewej i prawej stronie podbrzusza. Ma zmienną lokalizację i zależną od położenia ciężarnej, co wynika z rozciągającej się macicy i jej uciskania na różne narządy.

Silny ból brzucha na początku ciąży dotyczy najczęściej już drugiego trymestru, kiedy następuje szybki rozwój i wzrost dziecka. Kobieta może wtedy doświadczać silnego bólu w podbrzuszu i ciągnięcia w pachwinach. Ponadto odczuwalne około 20 tygodnia ruchy dziecka również mogą powodować silny ból brzucha.

W kolejnym trymestrze, czyli trzecim, bóle mogą wynikać z przygotowywania się organizmu do porodu. Dodatkowo mogą pojawiać się skurcze Braxtona-Hicksa – są wyczuwalne, ale niebolesne. W czasie ich trwania macica twardnieje, po czym wraca do normy. Skurczom może towarzyszyć złe samopoczucie i ból krzyża. Natomiast po 36. tygodniu ciąży występują skurcze przepowiadające, które wiążą się z twardnieniem brzucha i odczuwalną bolesnością.

Lekki ból brzucha na początku ciąży, występujący bez dodatkowych objawów, jest naturalnym fizjologicznym zjawiskiem. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy ból powinien zaniepokoić ciężarną.

Ból brzucha na początku ciąży – kiedy jest sygnałem alarmowym?

Praktycznie każda kobieta odczuwa delikatny ból brzucha na początku ciąży i jest to stan całkowicie normalny. Niekiedy silny ból brzucha na początku ciąży też nie musi zwiastować niczego złego.

Natomiast sytuacje, które wymagają pilnej konsultacji z lekarzem, najczęściej oprócz samego bólu wiążą się jeszcze z innymi objawami. Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących symptomów, gdyż istnieje wtedy największe ryzyko poronienia.

Pilnego zgłoszenia się do lekarza wymaga ból brzucha na początku ciąży o nagłym, kolkowym charakterze, któremu w dodatku towarzyszą inne objawy, np. omdlenia, osłabienia, mroczki przed oczami, wzrost temperatury ciała powyżej 37,9 st. Celsjusza lub krwawienia.

Same bóle brzucha nie muszą zwiastować poronienia, ale w przypadku odczuwania skurczy, twardnienia brzucha i pojawienia się plamienia lub krwawienia zachodzi jego duże ryzyko.

Każde plamienie lub krwawienie w ciąży wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem, gdyż grozi poronieniem, odklejeniem łożyska lub przedwczesnym porodem.

Bóle brzucha na początku ciąży powiązane z innymi dolegliwościami, takimi jak: stan podgorączkowy, biegunka, wymioty, mogą oznaczać zatrucie pokarmowe, stan zapalny dróg moczowych lub wyrostek robaczkowy. Objawy takie są wskazaniem do niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Bóle brzucha na początku ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Niezależnie od tego, czy kobieta doświadcza bólu brzuchu i wzdęcia na początku ciąży, czy silnego bólu brzucha na początku ciąży, nie może bez konsultacji z lekarzem stosować leków rozkurczowych ani preparatów uśmierzających dolegliwości bólowe.

Lekki ból brzucha na początku ciąży nie powoduje u kobiety, aż tak dużego dyskomfortu, by stanowił przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu. Czasami wystarczy wypoczynek w pozycji bocznej, najlepiej na lewym boku lub spacer, by poradzić sobie z dolegliwościami. Natomiast silnym ból brzucha na początku ciąży należy skonsultować z lekarzem, gdyż może wymagać, by kobieta poświęciła na odpoczynek znacznie więcej czasu.

4.5/5 - (2 głos / głosy)
4.5/5 - (2 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy