Kalendarz przyszłej mamy: 2 tydzień ciąży – dolegliwości i samopoczucie ciężarnej
Chociaż brzmi to abstrakcyjnie, to w 2 tygodniu ciąży tak naprawdę jeszcze nie spodziewamy się dziecka. Zarodek jeszcze nie istnieje, a nasze ciało dopiero przygotowuje się do zapłodnienia. Zobacz, co to znaczy i jakie dolegliwości może to spowodować w drugim tygodniu ciąży!
Spis treści:
- 2 tydzień ciąży – co dzieje się w kobiecym ciele?
- Jakie dolegliwości pojawiają się w drugim tygodniu ciąży?
- Objawy ciąży a styl życia przyszłej mamy
2 tydzień ciąży – co dzieje się w kobiecym ciele?
W drugim tygodniu ciąży tak naprawdę jesteśmy jeszcze przed zajściem w ciążę. Do zapłodnienia dojdzie dopiero za około tydzień w trakcie owulacji. Za początek ciąży według reguły Naegelego uznajemy pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Przez jej pierwsze dwa tygodnie tak naprawdę nie spodziewamy się więc dziecka.
W drugim tygodniu ciąży Twój organizm przygotowuje się do owulacji oraz połączenia plemnika z komórką jajową. Zdarza się, że w drugim tygodniu ciąży płodność kobiety już wzrasta. Plemniki mogą w śluzie płodnym przeżyć nawet do 72 godzin, dlatego jest to najlepszy czas na współżycie z partnerem.
Jakie dolegliwości pojawiają się w drugim tygodniu ciąży?
Typowe objawy ciąży mogą pojawić się dopiero po poczęciu. Właśnie wtedy w kobiecym organizmie wzrasta poziom hormonu beta hcg, którego skutkiem są ciążowe dolegliwości. Najczęściej pojawiają się one dopiero około czwartego tygodnia ciąży.
W drugim tygodniu ciąży pojawiające się symptomy są bardzo subtelne. W dni płodne temperatura Twojego ciała zaczyna wzrastać. Zwykle jest ona wyższa zaledwie o 0,2°C. Wzrost ten jest tak nieduży, że nie zauważysz go mierząc temperaturę tylko raz. Musisz regularnie ją monitorować.
W 2 tygodniu ciąży zmieni się także wygląd Twojej wydzieliny z pochwy. Stanie się ona bardziej przejrzysta, lepka i rozciągliwa. Swoim wyglądem śluz płodny przypominać może Ci białko jaja kurzego.
Objawy ciąży a styl życia przyszłej mamy
2 tydzień to jeszcze właściwie nie ciążą. Nie jest więc to jeszcze czas na wykonywanie testu ciążowego. Lepiej skupić się na zadbaniu o siebie i swój organizm. Dzięki temu stworzymy dziecku lepsze warunki do rozwoju i zwiększymy prawdopodobieństwo dojścia do zapłodnienia.
Przyszłe mamy powinny przede wszystkim zadbać o swój styl życia. Należy odstawić używki, regularnie uprawiać aktywność fizyczną i mieć zdrową dietę. Niezwykle istotna jest także suplementacja kwasu foliowego. Dzięki niej możemy uchronić dziecko przed wieloma problemami zdrowotnymi.