2 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży
Jesteś obecnie w końcówce 2. fazy cyklu. Twój okres dobiega końca (lub już się skończył). W Twoim organizmie wzrasta teraz ok. 20 pęcherzyków Graafa – z jednego z nich będzie uwolniona komórka jajowa. W 2. tygodniu ciąży zmienia się także Twoja macica, dochodzi do pogrubienia jej błony śluzowej.
Ok. 14. dnia cyklu ma miejsce owulacja, szanse poczęcia są najwyższe przy stosunku 1-3 dni przed nią. W tym czasie czujesz się szczególnie atrakcyjna i seksowna, a stan Twojej skóry i włosów znacznie się poprawia – zauważa to również Twój partner. Masz także znacznie podwyższone libido. To wszystko za sprawą estrogenów.
Zwróć uwagę też na śluz z pochwy (jego ilość jest większa, jest przezroczysty i ciągnący). Możesz odczuwać także lekki ból w podbrzuszu, a przed owulacją temperatura Twojego ciała trochę spada. Zaraz po owulacji wzrasta natomiast o ok. 0,2-0,5 stopnia.
2 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne nie podało wytycznych dla żadnych badań w 2. tygodniu ciąży. Warto jednak, abyś (jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś) skontrolowała stan swojego zdrowia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Możesz wykonać m.in. test w kierunku trombofilii wrodzonej, morfologię krwi, badania hormonalne czy umówić się do dentysty.
Pamiętaj również o suplementacji kwasem foliowym i zdrowym trybie życia. Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży powinna mieć miejsce w 7-8. tygodniu ciąży. Do 10. tygodnia będziesz miała do realizacji wiele różnych badań (m.in. badanie moczu, morfologię krwi i oznaczenie grupy krwi oraz Rh).
2 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka
Tak naprawdę nie jesteś jeszcze w ciąży, ale plemnik partnera już niedługo zapłodni Twoją komórkę jajową. To właśnie wtedy dojdzie do poczęcia Waszego dziecka.
Zapamiętaj datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki – na jej podstawie na początku zostanie wyliczony wiek ciąży. Pamiętaj, że teraz mówi się o 2. tygodniu ciąży, jednak wiek zapłodnieniowy jest 2 tygodnie niższy.