Zapłodnienie in vitro – jak się przygotować?
Leczenie niepłodności to złożony proces, który wymaga czasu, cierpliwości i – wielu wypadkach – poświęcenia. Co możesz zrobić, żeby jak najlepiej przygotować się do pobrania komórki jajowej i jej późniejszego transferu? Jak przygotować się do zapłodnienia in vitro?
Planowanie leczenia niepłodności
Jak przygotować organizm do ciąży
Jak przygotować się do pobrania komórek jajowych i plemników
Zadbajcie o bliskość w związku
Planowanie leczenia niepłodności
Specjaliści od leczenia niepłodności podkreślają, że każdy przypadek jest inny i wymaga szczegółowej diagnozy oraz odpowiedniego dla określonej kobiety lub pary planu leczenia. Stworzycie go razem z lekarzem na jednej z pierwszych wizyt. Na tym etapie możesz już zadbać o wzmocnienie organizmu witaminami, zdrową dietę i zapewnić sobie odpowiednią ilość wypoczynku.
Przygotowanie organizmu do ciąży
Na rynku dostępnych jest wiele zestawów witamin i minerałów skierowanych do kobiet planujących ciążę.
- Szczególnie ważny jest kwas foliowy, który wpływa na rozwój płodu i chroni go przed rozwinięciem wad wrodzonych.
- Witamina D to kolejny składnik występujący w preparatach dla kobiet w ciąży. Jest ważna ze względu na swój pozytywny wpływ na produkcję dobrej jakości komórek jajowych i implantację zarodka w macicy.
- Kwas DHA – jeden z kwasów omega-3 – wspomaga rozwój ośrodkowego układu nerwowego w tym mózgu oraz pomaga w utrzymaniu ciąży.
- Jod, podobnie jak kwas DHA wpływa na rozwój mózgu. Dodatkowo wspomaga utrzymanie ciąży i zapobiega wewnątrzmacicznemu obumarciu płodu.
- Żelazo zapobiega niedokrwistości, która często dotyka kobiety w ciąży.
Warto w tym czasie skupić się na sobie, zadbać o odpoczynek i równowagę emocjonalną, a także o swoją kondycję fizyczną i samopoczucie. Pomocna może być łagodna gimnastyka rozciągająca, regularny sen, ograniczenie stresujących bodźców, wygospodarowanie czasu tylko dla siebie. Dobrze jest już w tym okresie zrezygnować z używek i zadbać o zbilansowaną dietę. Skład diety zależy od aktualnych potrzeb i stanu zdrowia obojga partnerów.
Czytaj też: Dieta przed ciążą – o czym warto pamiętać
Jak przygotować się do in vitro? Terapia poprzedzająca pobranie komórek jajowych i plemników
Przed in vitro konieczne jest wykonanie dokładnej diagnostyki w celu ustalenia przyczyn kłopotów z zajściem w ciążę. Wiedza o powodach pomaga lekarzowi wybrać adekwatną stymulację hormonalną.
U kobiet przed in vitro zaleca się:
- USG narządu rodnego
- badanie histerosalpingograficzne
- pomiar stężenia progesteronu
- oznaczenie hormonów FSH, LH, PRL (prolaktyna), E2 (estradiol)
- ocenę flory bakteryjnej pochwy
- badania genetyczne (badanie kariotypu, CFTR, czynnik V Leiden, badanie mutacji w genie protrombiny, badanie polimorfizmu genu MTHFR)
U mężczyzn:
- ocena jakości nasienia
- badania genetyczne (badanie kariotypu, AZF, CFTR)
Dowiedz się więcej: 4 badania genetyczne, które warto wykonać przed zapłodnieniem metodą in vitro
Zadbajcie o bliskość w związku
Czas oczekiwania na in vitro może być trudny, rodzić stres, zniecierpliwienie. Ważne jest, żebyście zadbali w tym czasie o Waszą relację. Jak to zrobić? Zacząć od komunikacji – rozmawiać o obawach, potrzebach i oczekiwaniach, wyrażać emocje, szanować przeżycia drugiej osoby. Słowem, zadbać o otwartość, szczerość i uważność na drugą osobę.
Wiele par w napięciu przed in vitro zaniedbuje swoją intymną relację, przestaje uprawiać seks, okazywać sobie uczucia. By zapobiec takiej sytuacji warto zadbać o zaplanowanie czasu tak, by sprzyjać bliskości. Nie koniecznie musi sprowadzać się ona do uprawiania seksu, chodzi raczej o poczucie bezpieczeństwa, wzajemne wsparcie i “osadzenie” w relacji.
Olga Plesińska
Zdjęcie: Vadim Guzhv/123rf.com
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.