Ocena drożności jajowodów – przygotowanie i opis badania Przeskocz do treści

Ocena drożności jajowodów – przygotowanie i opis badania

Badanie drożności jajowodów to jedno z podstawowych badań diagnostyki niepłodności. Jest proste i bezpieczne, a w wielu przypadkach może również zwiększyć szanse na ciążę.

Jajowody to niewielkiej długości przewody przechodzące od macicy do jajnika. Pełnią kluczową rolę w procesie zapłodnienia – podczas owulacji przechwytują uwalnianą z jajnika komórkę jajową, a następnie transportują ją do miejsca spotkania z plemnikiem.

Odpowiadają za odżywienie komórki jajowej, a w pierwszych dobach po zapłodnieniu – także zarodka. Umożliwiają zapłodnienie i transport zarodka do macicy.

Niedrożność jajowodów nie daje żadnych objawów i jedynie podczas badania lekarz może postawić trafną diagnozę. Badanie drożności jajowodów przeprowadza się do 12 dnia cyklu miesiączkowego. Przed przystąpieniem do badania pacjentka powinna wykonać:

  • Badanie cytologiczne
  • Badanie stopnia czystości pochwy lub posiew z kanału szyjki macicy
  • Badanie w kierunku obecności chlamydii trachomatis metodą PCR

Ocena drożności jajowodów – przebieg badania

Podczas badania w kierunku oceny drożności jajowodów lekarz wprowadza do pochwy wziernik, a do oraz szyjki macicy cienki, plastikowy cewnik. Następnie ginekolog pompuje specjalny balonik. Część pacjentek może odczuwać w tym momencie dyskomfort i ból porównywalny do bólu miesiączkowego.

Następnie do jamy macicy podawany jest kontrast i za pomocą aparatu USG ginekolog obserwuje, czy płyn wpływa do jajowodów i się z nich wylewa.

Jeżeli jajowody są niedrożne, badanie może być dla pacjentki bolesne. Test można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym, ale w większości przypadków przed badaniem wystarczy przyjęcie leków przeciwbólowych i rozkurczowych.

Bywa, że w trakcie badania dochodzi do rozklejenia zrostu. Dzięki temu przyczyna trudności z zajściem w ciążę zostaje w wielu przypadkach wyeliminowana.

Zobacz też: Rezerwa jajnikowa a płodność


Autorka:

Anna Wencławska

www.invitroonline.pl

 

 


Zdjęcie: serezniy/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (2 głos / głosy)
5/5 - (2 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy