Nie możemy mieć dziecka... Co robić? Prekoncepcja.pl

Nie możemy mieć dziecka… Co robić?

Nie możemy mieć dziecka. Staramy się już ponad rok i niestety nie wychodzi. Co powinniśmy w zrobić, żeby zwiększyć szansę na ciążę? Jakie badania wykonać, do jakiego lekarza się udać? – Niedawno nasza Czytelniczka zgłosiła się do nas z takim pytaniem. Odpowiadamy!

Niepłodność dotyczy Was obojga – pamiętajcie o tym

O niepłodności mówimy wtedy, gdy parze nie udaje się począć dziecka przez rok – mimo regularnego współżycia (ok. 3-4 razy na tydzień) bez zabezpieczenia. Należycie do tej grupy? Na początku musicie zdać sobie sprawę, że niepłodność dotyczy pary. Kłopoty z poczęciem dziecka mogą wiązać się zarówno z czynnikami ze strony męskiej, jak i kobiecej.

Powinniście więc podjąć odpowiednie kroki oboje i być w tym trudnym dla każdego związku czasie razem.

Jaki lekarz? Warto udać się do kilku specjalistów

Dzięki temu łatwiej będzie ustalić przyczynę problemów z poczęciem dziecka. Poznanie źródła kłopotu jest w tym przypadku najważniejsze – tylko wtedy będzie można podjąć odpowiednie kroki do upragnionego szczęścia.

To może Cię zainteresować: Niepłodność. Do jakiego specjalisty się wybrać?

Lista specjalistów obejmuje przede wszystkim ginekologa, który zbada cykl menstruacyjny i budowę anatomiczną narządów rodnych kobiety oraz androloga – lekarza badającego budowę mężczyzny i jakość nasienia. Warto udać się też do endokrynologa (zbadać hormony płciowe i tarczycowe), genetyka (za niepłodność często odpowiadają czynniki genetyczne) i dietetyka (by pomógł wprowadzić zdrowy tryb życia).

Dla wielu par przydatne będą też wizyty u psychologa i seksuologa. Często to właśnie emocje odgrywają kluczową rolę w problemach z zajściem w ciążę.

Jakie badania? Od podstawowych po specjalistyczne

W diagnostyce niepłodności wykorzystuje się zarówno standardowe badania morfologiczne i badania moczu, jak i inne badania krwi (analiza poziomu hormonów), badanie nasienia (zła jakość spermy to jeden z częstszych powodów niepłodności męskiej), badania anatomiczne czy testy genetyczne (m.in. badanie w kierunku celiakia, trombofilii wrodzonej czy badanie kariotypu).

Zobacz też: Badania na niepłodność – jakie zrealizować?

Co jeszcze? Zdrowy tryb życia i odpoczynek

Mało kto zdaje sobie sprawę, że czasami wystarczy tylko trochę o siebie zadbać, by poprawić jakość komórek rozrodczych i niedługo cieszyć się upragnionym dzieckiem. W końcu zła dieta, używki i brak ruchu obniżają płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Dobrze też trochę odpocząć i zregenerować się psychicznie. Wysoki poziom stresu również może niekorzystnie odbijać się na możliwościach poczęcia dziecka, powodują niepłodność męską albo kobiecą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy

Skip to content