Nie możemy mieć dziecka... Co robić? Prekoncepcja.pl Przeskocz do treści

Nie możemy mieć dziecka… Co robić?

Nie możemy mieć dziecka. Staramy się już ponad rok i niestety nie wychodzi. Co powinniśmy w zrobić, żeby zwiększyć szansę na ciążę? Jakie badania wykonać, do jakiego lekarza się udać? – Niedawno nasza Czytelniczka zgłosiła się do nas z takim pytaniem. Odpowiadamy!

Niepłodność dotyczy Was obojga – pamiętajcie o tym

O niepłodności mówimy wtedy, gdy parze nie udaje się począć dziecka przez rok – mimo regularnego współżycia (ok. 3-4 razy na tydzień) bez zabezpieczenia. Należycie do tej grupy? Na początku musicie zdać sobie sprawę, że niepłodność dotyczy pary. Kłopoty z poczęciem dziecka mogą wiązać się zarówno z czynnikami ze strony męskiej, jak i kobiecej.

Powinniście więc podjąć odpowiednie kroki oboje i być w tym trudnym dla każdego związku czasie razem.

Jaki lekarz? Warto udać się do kilku specjalistów

Dzięki temu łatwiej będzie ustalić przyczynę problemów z poczęciem dziecka. Poznanie źródła kłopotu jest w tym przypadku najważniejsze – tylko wtedy będzie można podjąć odpowiednie kroki do upragnionego szczęścia.

To może Cię zainteresować: Niepłodność. Do jakiego specjalisty się wybrać?

Lista specjalistów obejmuje przede wszystkim ginekologa, który zbada cykl menstruacyjny i budowę anatomiczną narządów rodnych kobiety oraz androloga – lekarza badającego budowę mężczyzny i jakość nasienia. Warto udać się też do endokrynologa (zbadać hormony płciowe i tarczycowe), genetyka (za niepłodność często odpowiadają czynniki genetyczne) i dietetyka (by pomógł wprowadzić zdrowy tryb życia).

Dla wielu par przydatne będą też wizyty u psychologa i seksuologa. Często to właśnie emocje odgrywają kluczową rolę w problemach z zajściem w ciążę.

Jakie badania? Od podstawowych po specjalistyczne

W diagnostyce niepłodności wykorzystuje się zarówno standardowe badania morfologiczne i badania moczu, jak i inne badania krwi (analiza poziomu hormonów), badanie nasienia (zła jakość spermy to jeden z częstszych powodów niepłodności męskiej), badania anatomiczne czy testy genetyczne (m.in. badanie w kierunku celiakia, trombofilii wrodzonej czy badanie kariotypu).

Zobacz też: Badania na niepłodność – jakie zrealizować?

Co jeszcze? Zdrowy tryb życia i odpoczynek

Mało kto zdaje sobie sprawę, że czasami wystarczy tylko trochę o siebie zadbać, by poprawić jakość komórek rozrodczych i niedługo cieszyć się upragnionym dzieckiem. W końcu zła dieta, używki i brak ruchu obniżają płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Dobrze też trochę odpocząć i zregenerować się psychicznie. Wysoki poziom stresu również może niekorzystnie odbijać się na możliwościach poczęcia dziecka, powodują niepłodność męską albo kobiecą.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy