4 badania genetyczne przed in vitro, które warto wykonać Przeskocz do treści

4 badania genetyczne przed in vitro, które warto wykonać

Wykonanie odpowiednich badań genetycznych przed skorzystaniem z zapłodnienia metodą in vitro pozwala określić szanse na szczęśliwe rodzicielstwo, lepiej przygotować się do procedury i ewentualnie rozpocząć leczenie zwiększające prawdopodobieństwo poczęcia i urodzenia dziecka. Oto 4 badania genetyczne przed in vitro, które warto wykonać.

Badania genetyczne przed in vitro:

1. Badanie kariotypu u Was obojga

Kariotyp to zestaw wszystkich chromosomów człowieka. Nieprawidłowości w budowie, liczbie czy strukturze chromosomów mogą wpływać na problemy z płodnością, wywoływać poronienia, a także zostać przekazane potomstwu. Tymczasem drobne zaburzenia często nie dają widocznych objawów (oprócz właśnie kłopotów z poczęciem dziecka czy utrzymaniem ciąży).

Wykrycie takich wad jest możliwe dzięki badaniu genetycznemu. Wynik najlepiej skonsultować z genetykiem, który na jego podstawie określi nie tylko szanse poczęcia dziecka, ale też przekazania mu wady.

Zobacz też: Badanie kariotypu – wskazania, przebieg, wynik

2. Badanie celiakii u Was obojga

Nieleczona celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu, niekorzystnie wpływa na możliwości rozrodcze kobiet i mężczyzn. W jej przebiegu dochodzi bowiem do wielu niedoborów i niedożywienia organizmu z powodu toksycznego działania glutenu na jelita.

Nawet o 40% może obniżać płodność młodych kobiet [1], skracać jej okres (późniejsza miesiączka, szybsza menopauza), a także wywoływać zaburzenia owulacji. Może powodować też poronienia i inne powikłania w ciąży. U mężczyzn z kolei przyczynia się do hipogonadyzmu, impotencji, obniżenia jakości nasienia czy zaburzeń hormonalnych [2]. Dobrze więc sprawdzić, czy ta choroba Was nie dotyczy.

3. Badanie AZF u mężczyzny

Nawet drobne zaburzenia na region AZF na chromosomie Y mogą powodować istotne zaburzenia płodności mężczyzny. Dlaczego? Geny, które znajdują się w tym miejscu, wiążą się z procesem powstawania plemników. Jeśli nie działają prawidłowo, również spermatogeneza nie przebiega w sposób poprawny. W konsekwencji nasienie mężczyzny nie jest odpowiedniej jakości.

W spermie znajduje się zbyt mało plemników (oligospermia) lub zupełnie ich brakuje (azoospermia), co powoduje niepłodność.

4. Badanie trombofilii wrodzonej u kobiety

Trombofilia wrodzona, czyli genetyczna skłonność do nadkrzepliwości krwi, nie daje widocznych objawów. Znacznie zwiększa jednak ryzyko wystąpienia poronień (w tym nawykowych), powikłań w ciąży (m.in. wewnątrzmacicznego obumarcia płodu czy zahamowania wzrostu płodu) czy chorób zakrzepowo-zatorowych. Aby ustrzec się tych komplikacji i zwiększyć szanse na zdrowe potomstwo, najczęściej wystarczy proste leczenie rozrzedzające krew.

Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej jest rekomendowane po poronieniach przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne [3], zalecają je też kliniki leczenia niepłodności.

To może Cię zainteresować: Na czym polega in vitro? Zapłodnienie pozaustrojowe krok po kroku

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie badań genetycznych? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.


Źródła:

[1] E. Waszczuk, W. Homola, Zaburzenia rozrodczości u chorych na celiakię, „Advances in Clinical and Experimental Medicine” 2006, 15, 6, s. 1097.
[2] T. Milewicz, M. Pulka, D. Galicka-Latała, E. Rzepka, J. Krzysiek, Choroba trzewna – celiakia a płodność, „Przegląd Lekarski” 2011, 68, 9, s. 640-643.
[3] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, 2004, s. 10.

4.7/5 - (14 głos / głosy)
4.7/5 - (14 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy