Badania prenatalne - czy testy te są bezpieczne dla dziecka? Przeskocz do treści

Czy badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka?

Dzięki współczesnej medycynie możemy dużo dowiedzieć się o zdrowiu dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Jest to możliwe dzięki badaniom prenatalnym. Wielu przyszłych rodziców zastanawia się nad ich bezpieczeństwem. Przeczytaj poniżej, czy badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne – rodzaje
  2. Czy badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka? Testy nieinwazyjne
  3. Czy badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka? Testy inwazyjne

Badania prenatalne – rodzaje

Badania prenatalne dzielą się na dwie główne kategorie: nieinwazyjne i inwazyjne. Testy nieinwazyjne, które są w pełni bezpieczne dla matki i dziecka, nie wymagają ingerencji w środowisko płodu i nie niosą za sobą ryzyka powikłań.
Natomiast badania inwazyjne, takie jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki, polegają na pobraniu próbki z otoczenia płodu. Choć te procedury wiążą się z pewnym ryzykiem komplikacji, wykonuje się je tylko wtedy, gdy wyniki testów nieinwazyjnych wskazują na potencjalne nieprawidłowości. Inwazyjne badania prenatalne pozwalają na bardziej szczegółową diagnozę, co może być kluczowe dla dalszego postępowania.

Czy badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka? Testy nieinwazyjne

Nieinwazyjne badania prenatalne to testy przesiewowe. Nie wymagają one ingerencji w środowisko płodu, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. W testach tych wykrywane jest zwiększone ryzyko rozwoju danej wady. Ich nieprawidłowy wynik musi więc zostać potwierdzony w testach inwazyjnych.

Do badań tego typu zaliczamy:

  •  USG genetyczne – to obrazowe badanie pozwala na wykrycie u płodu wad takich jak zespół Downa czy wady serca.
  •  Test PAPP-A – jest to badanie biochemiczne. Przeprowadza się je na podstawie próbki krwi matki. Ocena obejmuje ryzyko wystąpienia trzech podstawowych trisomii – zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau.
  •  Badania wolnego płodowego DNA – charakteryzują się one wysoką czułością i szerokim zakresem. Przykłady takich testów to NIFTY pro oraz Prenatal testDNA.

Czy badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka? Testy inwazyjne

Jeśli testy nieinwazyjne wykryją jakiekolwiek nieprawidłowości, to konieczna będzie dalsza diagnostyka. W takiej sytuacji wykonuje się badania inwazyjne. Wiążą się one z ingerencją w środowisko płodu, co niesie za sobą ryzyko rozwoju komplikacji. Jednak aktualnie jest już ono niewielkie – wynosi mniej niż 1%.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy