Wczesna menopauza. Sprawdź, co może być jej przyczyną! Przeskocz do treści

Wczesna menopauza. Sprawdź, co może być jej przyczyną!

Miałaś problemy z zajściem w ciążę i okazało się, że to wczesna menopauza? Jej przyczyną może być poważna choroba – hemochromatoza. Z powodu nieprawidłowego metabolizmu żelaza, powoduje odkładanie się tego pierwiastka i uszkodzenie tkanek. Sprawdź, jakie ma jeszcze objawy i w jaki sposób można ją zdiagnozować.


Na dole artykułu znajdziesz  bezpłatny poradnik Niepłodność w hemochromatozie“.


Hemochromatoza dotyczy nawet 3,8 miliona Polaków [1]. Większość przypadków choroby ma podłoże genetyczne, tymczasem aż tyle osób posiada jedną zmianę w genie za nią odpowiedzialnym!

Na czym więc polega to schorzenie? Jeśli chorujesz na hemochromatozę, żelazo odkłada się w nadmiarze w Twoim organizmie. Zbyt duże stężenie żelaza uszkadza organy, przede wszystkim wątrobę i trzustkę.

Wpływa też na nieprawidłowe działanie serca, nerek czy przysadki mózgowej, skutkując powikłaniami, m.in. właśnie wczesną menopauzą. Nieleczona hemochromatoza zwiększa też ryzyko nowotworu wątroby i to aż 200 razy [2]!

Nie tylko wczesna menopauza… Inne symptomy hemochromatozy

Pierwsze objawy są nieoczywiste i obejmują m.in. zmęczenie, osłabienie organizmu, powiększenie wątroby, zwyrodnienia i bóle stawów oraz bóle brzucha. Obserwuje się również podwyższony poziom żelaza we krwi.

Później pojawiają się symptomy, które wiążą się z zaburzeniem działania uszkodzonych organów. Są to przykładowo właśnie wczesna menopauza, problemy z płodnością, brak ochoty na seks, cukrzyca, nadciśnienie, plamy na skórze czy zaburzenia rytmu serca.

Potwierdzenie hemochromatozy jest możliwe dzięki testowi DNA

Jeśli masz objawy hemochromatozy (jak np. wczesna menopauza) i zbyt wysoki poziom żelaza we krwi – wykonaj badanie genetyczne w kierunku tego schorzenia. To jedyny sposób na postawienie jednoznacznej diagnozy i uniknięcie błędnej i długiej diagnostyki. Tymczasem szacuje się, że od wystąpienia pierwszych objawów hemochromatozy do wykrycia choroby mija średnio 10 lat! [3]

hemochromatoza
REKLAMA

Szybkie leczenie hemochromatozy umożliwi uniknięcie powikłań

Do których należą nie tylko trwałe uszkodzenie organów (np. marskość wątroby) i większe ryzyko raka, ale też wyższe o 60% ryzyko śmierci w ciągu 5 lat! [4] Terapia hemochromatozy polega na upustach krwi, które na początku przeprowadza się raz-dwa w tygodniu aż do momentu osiągnięcia określonego stężenia. Potem zabiegi nie są potrzebne tak często, a jedynie co kilka miesięcy.


Źródła:

[1] Madej, Hemochromatoza, „Przegląd Reumatologiczny”  2009, nr 1 (25), s. 9.

[2] K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181-188.

[3] K. Sikorska, K. P. Bielawski, T. Romanowski, P. Stalke, Hemochromatoza dziedziczna – najczęstsza choroba genetyczna człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2006, nr 60.

[4] M. Wybieralska, A. Markiewicz, I. Urbanowicz, Żelazo – niezbędne i toksyczne, [w:] Sympozjum Naukowe Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego i Studenckich Kół Naukowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu “Interdyscyplinarność współczesnej toksykologii“, Wrocław, 11. czerwca 2015, Książka abstraktów, s. 26-27.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy