Przeskocz do treści

Rozwój wcześniaka urodzonego w 35 tygodniu – jak przebiega?

Wcześniaki podczas swojego rozwoju narażone są na dużo więcej komplikacji niż dzieci urodzone w terminie. Wynika to z faktu, że nie spędziły one w łonie matki wystarczającej ilości czasu. W przypadku dzieci, które przyszły na świat w 35 tygodniu było to 3 tygodnie za mało. Zobacz, jak wpływa to na rozwój wcześniaka urodzonego w 35 tygodniu!

Spis treści:

  1. Rozwój wcześniaka urodzonego w 35 tygodniu – pierwsze dni
  2. Rozwój wcześniaka urodzonego w 35 tygodniu – pierwsze miesiące
  3. Rozwój wcześniaka urodzonego w 35 tygodniu – kolejne lata życia

Rozwój wcześniaka urodzonego w 35 tygodniu – pierwsze dni

Wcześniak urodzony w 35 tygodniu ma bardzo duże szanse na przeżycie. Szacuje się je na 98%. Mimo tego konieczna jest objęcie go specjalistyczną opieką, ponieważ mogą pojawić się problemy z układem oddechowym, termoregulacją oraz układem pokarmowym. U niektórych wcześniaków nie pojawiają się żadne komplikacje. Są one jednak bardzo prawdopodobne, dlatego rozwój dziecka trzeba regularnie monitorować.

Rozwój wcześniaka urodzonego w 35 tygodniu – pierwsze miesiące

Wcześniaki po urodzeniu spędzają w szpitalu więcej czasu niż dzieci urodzone w terminie. Rodzice mogą zabrać maluszka do domu, dopiero gdy wszystkie jego funkcje życiowe będą stabilne. Konieczne jest także prawidłowe przybieranie na masie. Przyrost masy ciała może jednak być u wcześniaka nieco wolniejszy niż u pozostałych dzieci.

Rodzice wcześniaków muszą pamiętać o regularnych kontrolach lekarskich. Bardzo ważna jest także współpraca z położną środowiskową. Warto porozmawiać z nią szczególnie o sposobie karmienia maluszka, aby jak najszybciej zaczął zdrowo przybierać na masie ciała.

Rozwój wcześniaka urodzonego w 35 tygodniu – kolejne lata życia

Bycie wcześniakiem wpływa na dziecko także w kolejnych latach jego życia. Może to skutkować takimi powikłaniami, jak:

  •  Schorzenia układu oddechowego
  •  Choroby układu sercowo-naczyniowego
  •  Problemy z układem pokarmowym
  •  Zaburzenia rozwojowe, takie jak ADHD czy zaburzenia integracji sensorycznej
  •  Słabsza odporność
  •  Zaburzenia wzroku i słuchu

Dzieci urodzone przedwcześnie są także narażone na problemy z nauką, ponieważ mają problemy z koncentracją. Są też nieco bardziej ruchliwe. Często są u nich diagnozowane specyficzne trudności w uczeniu się, takie jak dysleksja, dyskalkulia czy dysortografia. Wcześniaki w szkole mogą mieć także trudności z nawiązywaniem relacji rówieśniczych.

1/5 - (1 głos / głosy)
1/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy