Przeskocz do treści

USG prenatalne 2 trymestr ciąży – jak przebiega badanie?

2 trymestr ciąży to czas, kiedy przyszła mama powinna wykonać USG prenatalne. Jest to badanie, dzięki któremu sprawdzić można, czy dziecko rozwija się prawidłowo. W jego trakcie możliwe jest wykrycie wad wrodzonych różnego typu. Sprawdź, jak przebiega USG prenatalne w 2 trymestrze i jakie choroby można dzięki niemu wykryć u płodu!

Spis treści:

  1. USG prenatalne 2 trymestr – po co wykonuje się to badanie?
  2. USG prenatalne 2 trymestru – jak się je przeprowadza?
  3. USG prenatalne 2 trymestru – co wykrywa?

USG prenatalne 2 trymestr – po co wykonuje się to badanie?

USG prenatalne w 2 trymestrze ciąży powinna wykonać każda kobieta ciężarna. Jest to badanie, które pozwala na ocenę anatomii płodu pod kątem ewentualnych wad wrodzonych. W trakcie USG prenatalnego ustalany jest także wiek ciąży oraz prawdopodobny termin porodu. Możemy wykonać je bezpłatnie dzięki refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

USG prenatalne 2 trymestru nazywane jest także USG połówkowym, ponieważ wykonuje się je mniej więcej w połowie ciąży. Powinno ono zostać przeprowadzone między 18 a 23 tygodniem ciąży. Dokładny termin wykonania badania powinnaś ustalić z lekarzem. Będzie on wiedział najlepiej, kiedy uda mu się zwizualizować wszystkie niezbędne do oceny rozwoju dziecka parametry.

USG prenatalne 2 trymestru – jak się je przeprowadza?

USG prenatalne jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym. Wykonuje się je poprzez przyłożenie do powłok brzusznych pacjentki specjalnej głowicy emitującej ultradźwięki. Dzięki niej lekarz uzyskuje obraz, który wyświetlany jest na monitorze.
Do USG prenatalnego 2 trymestru nie musisz się szczególnie przygotowywać. Wystarczy pojawić się w przychodni kilka minut wcześniej, aby załatwić wszystkie niezbędne formalności w recepcji. Cała procedura nie powinna trwać dłużej niż 30 minut.

USG prenatalne 2 trymestru – co wykrywa?

W trakcie USG prenatalnego 2 trymestru lekarz sprawdza szereg parametrów, takich jak obwód główki, obwód brzucha, rozmiar i kształt czaszki, wygląd klatki piersiowej czy budowa narządów wewnętrznych. Dzięki temu lekarz u dziecka może rozpoznać m.in. wady serca czy wady cewy nerwowej. USG prenatalne pozwala także na rozpoznanie cech wskazujących na choroby wrodzone, takie jak zespół Downa czy zespół Edwardsa. Ich wykrycie wiąże się z koniecznością wykonania dalszej diagnostyki, która jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy obecność zaburzenia.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy