Przeskocz do treści

Mam 39 lat i jestem w ciąży – co warto wiedzieć o późnej ciąży?

Polki decydują się na macierzyństwo coraz później. Jest to spowodowane różnymi czynnikami. Niektóre chcą rozwijać się zawodowo czy być ustabilizowane finansowo, a inne nie są gotowe na dziecko wcześniej. Wiele z ich na pierwszą ciążę decyduje się w wieku 39 lat. Co warto wiedzieć o tak późnej ciąży? Podpowiadamy!

Spis treści:

1. 39 lat i pierwsza ciąża
2. Ciąża w wieku 39 lat – jakie badania zrobić?

39 lat i pierwsza ciąża

Późna ciąża zawsze wiąże się z większym ryzykiem. Kobieta może napotkać problemy już na etapie starania się o dziecko. W wieku 39 lat kobieca rezerwa jajnikowa nie jest już zbyt liczna. Zmniejsza się ona z każdą miesiączką, dlatego starania o ciążę należy rozpocząć jak najszybciej. Każdy miesiąc zwłoki może przekreślić szanse kobiety na macierzyństwo.

Trzydziestodziewięciolatka, której udało się zajść w ciążę, musi się liczyć z tym, że jest narażona na liczne nieprawidłowości. Kobieta może mieć problemy z utrzymaniem ciąży. Ryzyko poronienia jest aż o 40% większe niż u młodszych kobiet. Ciężarną mogą dotknąć także różne powikłania ciążowe. Jest ona bardziej narażona m.in. na cukrzycę ciążową, problemy z tarczycą, stan przedrzucawkowy czy przedwczesne odklejenie się łożyska.

Ciąża w późnym wieku wiąże się także z większym ryzykiem wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Kobiety w wieku 39 lat często rodzą dzieci m.in. z trisomią chromosomu 21, czyli zespołu Downa. Schorzenie to dotyka aż 1 na 100 dzieci z ciąż w tak późnym wieku. Dziecko jest także bardziej narażone na inne choroby m.in. zespół Edwardsa czy zespół Patau.

Ciąża w wieku 39 lat – jakie badania zrobić?

Kobieta planująca ciążę w wieku 39 lat powinna wykonać cały pakiet badań. W pierwszej kolejności powinna wykonać badanie hormonu antymüllerowskiego (AMH). Określi ono w jakim stanie jest rezerwa jajnikowa pacjentki. Kobieta powinna wykonać także inne badania hormonalne np. prolaktynę, LH czy estradiol, USG dopochwowe oraz cytologię. Warto również przeprowadzić badanie genetyczne np. badanie kariotypu czy badanie WES prekoncepcja. Dzięki niemu dowiemy się, czy możemy przekazać dziecku niebezpieczne mutacje genetyczne.

Jeśli udało nam się zajść w ciążę w wieku 39 lat, to musimy poddać się dokładnej diagnostyce prenatalnej. Tak późna ciąża kwalifikuje się do wykonania badań prenatalnych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto jednak rozszerzyć nieco diagnostykę i wykonać badanie wolnego DNA płodowego, czyli cffDNA. Jest to dużo czulsze badanie niż refundowane testy prenatalne. Ma ona także szerszy zakres analizy. Przykładem polecanego badania prenatalnego jest test NIFTY.

4.7/5 - (3 głos / głosy)
4.7/5 - (3 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy