Kalendarzyk małżeński - na czym polega? Jak się go uzupełnia? Przeskocz do treści

Jak uzupełnić kalendarzyk małżeński?

Wiele par podczas starań o dziecko stosuje kalendarzyk małżeński. Pozwala on na obserwację cyklu miesiączkowego kobiety, dzięki czemu możemy kontrolować jej płodność. Metoda ta jest dość prosta w użyciu. Sprawdź, jak uzupełnić kalendarzyk małżeński!

Spis treści:

  1. Czym jest kalendarzyk małżeński?
  2. Jak uzupełnić kalendarzyk małżeński?

Czym jest kalendarzyk małżeński?

Kalendarzyk małżeński jest naturalną metodą planowania rodziny. Zgodnie z tą metodą kobieta może zaplanować ciążę lub jej zapobiec poprzez obserwację swojego ciała, a konkretnie fazy cyklu miesiączkowego, temperatury ciała oraz wyglądu śluzu szyjkowego. Na tej podstawie można wnioskować o tym, czy kobieta aktualnie jest płodna.

Zanim rozpoczniemy korzystanie z metody kalendarzyka, musimy zapisywać daty naszych miesiączek przez co najmniej sześć miesięcy. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile średnio trwa nasz cykl miesiączkowy. Jeśli będzie on regularny, czyli trwający od 25 do 33 dni, to możemy skorzystać z metody kalendarzykowej. W przypadku nieregularnych cykli miesiączkowych metoda ta nie jest zalecana.

Jak uzupełnić kalendarzyk małżeński?

Do prowadzenia kalendarzyka małżeńskiego konieczna jest wiedza o tym, kiedy kobieta jest najbardziej płodna. Szczyt jej płodności ma miejsce na 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Właśnie wtedy dochodzi do owulacji. Płodność jest jednak także dość wysoka na dwa dni przed owulacją i dwa dni po niej. Jest to najlepszy czas na współżycie, jeśli chcemy mieć dziecko.

Zapisując dane o swoich cyklach miesiączkowych, możemy wyliczyć, kiedy jesteśmy najbardziej płodne. Pamiętajmy jednak, że kobiecy cykl jest kruchym mechanizmem. Może więc dochodzić w nim do pewnych przesunięć np. na skutek stresu czy choroby.
W kalendarzyku małżeńskim powinniśmy notować także dane dotyczące temperatury ciała. Kobieta powinna mierzyć ją codziennie jeszcze przed wstaniem z łóżka i od razu zapisywać wynik pomiaru. W trakcie dni płodnych temperatura podskoczy o około 0,2 stopnia Celsjusza.

O kobiecej płodności świadczy także wygląd śluzu szyjkowego. Zwykle jest on lepki, gęsty i mętny. Z kolei w trakcie dni płodnych staje się rozciągliwy, przejrzysty i płynny. Wygląd śluzu sprawdzać należy za pomocą umytej dłoni lub papieru toaletowego. Wynik naszej obserwacji powinnyśmy zapisywać w naszym kalendarzyku.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy