Kiedy warto wykonać badanie USG 4D w trakcie ciąży? Przeskocz do treści

Badanie USG 4D – kiedy zrobić? Na czym polega badanie?

USG 4D to nowoczesna wersja badania ultrasonograficznego. Pozwala ona na uzyskanie bardzo szczegółowego obrazu, co umożliwia dokładną diagnostykę wad wrodzonych płodu. Dzięki badaniu USG 4D możemy również uzyskać pamiątkowe zdjęcia i film. Sprawdź, na czym dokładnie polega wykonanie USG 4D i kiedy zrobić to badanie w ciąży!

Spis treści:

  1. Na czym polega badanie USG 4D w ciąży?
  2. Po co wykonuje się USG 4D?
  3. USG 4D – kiedy zrobić badanie?
  4. USG 4D – ile kosztuje?

Na czym polega badanie USG 4D w ciąży?

USG 4D to najnowocześniejsza wersja badania ultrasonograficznego. Jest to rozszerzona wersja USG 3D, dlatego podczas badania zobaczymy nasze dziecko w trójwymiarze. Uzyskany obraz będzie w naturalnych kolorach oraz wysokiej jakości. Podczas badania będziemy mieli także możliwość zobaczenia naszego dziecka w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że zobaczymy jego ruchy, gestykulację oraz mimikę.

Po co wykonuje się USG 4D?

USG 4D to wspaniałe narzędzie diagnostyczne. Podczas tego badania lekarz może przyjrzeć się rozwojowi dziecka z dużą dokładnością. USG 4D umożliwia także szczegółowe przyjrzenie się twarzy i czaszce dziecka. Pozwala to wykryć pewne nieprawidłowości, które mogą wskazywać na wady wrodzone, takie jak zespół Downa.
USG 4D to także okazja do uzyskania pięknej pamiątki rodzinnej. Po badaniu możemy otrzymać film i zdjęcia z jego przebiegu.

USG 4D – kiedy zrobić badanie?

USG 4D możemy wykonać w dowolnym momencie ciąży. Szczególnie jednak poleca się przeprowadzić je w okolicy 30 tygodnia ciąży. Dziecko na tym etapie jest już dobrze rozwinięte i swoim wyglądem przypomina noworodka. Lekarz będzie mógł więc dokładnie ocenić jego budowę, a rodzice zobaczą, jak będzie wyglądać ich dziecko. Wykonanie badania na tym etapie ciąży będzie więc bardzo wzruszającym momentem.

USG 4D często zalecane jest także w 18 tygodniu ciąży, ponieważ na tym etapie lekarz będzie mógł określić płeć dziecka. Nie możemy jednak brać tego za pewnik. Niektóre dzieci podczas badania nie współpracują i ustawiają się w taki sposób, że lekarz nie może określić płci. W takim przypadku konieczne będzie ponowne wykonanie badania.

USG 4D – ile kosztuje?

Badanie USG 4D nie jest refundowane. Oznacza to, że pełny koszt badania ponosi pacjentka. Orientacyjna cena badania to 200-300 zł. Dokładny koszt zależny jest od placówki, w której wykonujemy badanie.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy