Jak powinno być ułożone Twoje dziecko w 38 tygodniu ciąży? Przeskocz do treści

Ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży – w jakiej pozycji powinno być maleństwo?

38 tydzień ciąży to już odpowiedni czas na rozpoczęcie akcji porodowej. Może ona rozpocząć się w każdej chwili. Twoje dziecko w tym czasie powinno być już ustawione do przyjścia na świat. Od jego pozycji może zależeć przebieg porodu. Jakie dokładnie powinno być ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Jakie powinno być ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży?
  2. Jakie ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży jest nieprawidłowe?

Jakie powinno być ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży?

W 38 tygodniu ciąży dziecko powinno przyjąć już pozycję do porodu. Jest to pozycja główkowa. Ułożenie dziecka główką w dół umożliwi nam poród naturalny. Większość dzieci przyjmuje tą pozycję między 32 a 38 tygodniem ciąży. Niektóre maluszki czekają jednak na ostatni moment i ustawiają się główką w dół dopiero kilka dni przed porodem.

W pozycji główkowej Twoje dziecko powinno mieć ułożenie przygięciowe. Oznacza to, że główkę powinno przygiąć do klatki piersiowej. W takiej pozycji najłatwiej będzie mu przyjść na świat.

Jakie ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży jest nieprawidłowe?

Niektóre dzieci nie przyjmują prawidłowej pozycji mimo 38 tygodnia ciąży. W konsekwencji na świat mogą przyjść w jednej z następujących pozycji:

  • W ułożeniu odgięciowym – w tym przypadku dziecko jest pozornie ustawione prawidłowo, ponieważ układa się główką w dół. Nie przylega jednak ona do klatki piersiowej. Taka pozycja w trakcie porodu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia urazu okołoporodowego.
  •  Ułożenie miednicowe – w tej pozycji na miejscu główki dziecka (we wschodzie miednicy) znajduje się jego pupa. Wyróżnia się trzy rodzaje takiego ułożenia: zupełne (nóżki zgięte w biodrach i kolanach), pośladkowe (nóżki dziecka zgięte w biodrach, ale wyprostowane w kolanach) oraz stópkowe (nóżki dziecka w biodrach są wyprostowane, ale część przodującą stanowią jego stópki). Poród naturalny dziecka ułożonego miednicowo wiąże się z ogromnym ryzykiem niedotlenienia. Zwykle w takiej sytuacji jest więc wykonywane cesarskie cięcie.

Nieprawidłowe ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży może wiązać się z wystąpieniem komplikacji. Nie wszystkie dzieci jednak przychodzą właśnie wtedy na świat. Ułożenie dziecka może się więc jeszcze zmienić. Może ono przyjąć prawidłową pozycję kilka dni przed porodem. Nie martwmy się na zapas i dajmy naszemu maluszkowi czas.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy