Ból pleców przed porodem - jak sobie z nim radzić? Kiedy poród? Przeskocz do treści

Ból pleców przed porodem – jak sobie z nim radzić? Kiedy poród?

Ból pleców przed porodem to z jednej strony nieprzyjemna dolegliwość, ale z drugiej — powód do radości, ponieważ jest to oznaka niechybnie zbliżających się narodzin dziecka. Jak sobie z nim poradzić? Kiedy jechać do szpitala? Sprawdź.

Spis treści:

1. Ból pleców przed porodem – o czym świadczy? Z czego wynika?
2. Ból krzyża w ciąży przed porodem – jak sobie z nim radzić?
3. Ból pleców w 38. tygodniu ciąży to niejedyna oznaka zbliżającego się porodu
4. 38. tydzień ciąży – ból krzyża – kiedy udać się do szpitala?

Ból pleców przed porodem – o czym świadczy? Z czego wynika?

Ból pleców przed porodem to całkowicie naturalne zjawisko. Dolegliwość wynika z coraz większego nacisku główki dziecka na nerwy oraz nadmiernego obciążenia kręgosłupa. Ból krzyża w ciąży przed porodem mogą nasilać infekcje układu moczowego, częste w czasie ciąży. Natomiast silny ból pleców w 38. tygodniu ciąży może zwiastować poród, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu intensywne i regularne skurcze macicy.

Ból krzyża w ciąży przed porodem – jak sobie z nim radzić?

Większość leków przeciwbólowych nie jest zalecana w ciąży. Jedynie paracetamol jest uznawany za bezpieczny [1] [2], jednak powinien on być stosowany wyłącznie w sytuacji wyższej konieczności oraz po konsultacji z lekarzem. Jak zatem poradzić sobie z narastającym bólem pleców przed porodem? Oto co może pomóc w załagodzeniu dolegliwości ciążowych:

• masaż kręgosłupa,
• prowadzenie oszczędzającego trybu życia,
• spanie ze specjalną poduszką dla ciężarnych, która pozwala przybrać odpowiednią pozycję, odciążającą kręgosłup,
• pływanie,
• przebywania w pozycji stojącej,
• unikanie dźwigania ciężarów,
• zmiana pozycji ciała.

Ból pleców w 38. tygodniu ciąży to niejedyna oznaka zbliżającego się porodu

Ból pleców przed porodem to niejedyna dolegliwość, która może wskazywać na zbliżające się narodziny dziecka. Inne objawy przedporodowe to [3] [4]:
• biegunka — przed porodem u wielu kobiet pojawia się biegunka, po części wynika ona ze stresu, a po części jest to naturalny sposób oczyszczenia organizmu,
• dyskomfort w dole brzucha — pojawienie się ucisku lub uczucia przypominającego kolkę to bardzo częsta oznaka porodu,
• odejście wód płodowych — to jeden z najbardziej charakterystycznych zwiastunów porodu, kiedy zostanie zaobserwowany, jest to ostatni moment, aby udać się do szpitala,
• spadek wagi — tuż przed porodem wiele kobiet traci nawet 1,5 kg,
• wahania nastrojów — gdy poród naturalny tuż-tuż, przyszła mama może odczuwać zdenerwowanie, strach, zaniepokojenie, albo wręcz przeciwnie — może u niej wystąpić nagle przypływ energii,
• wydalenie czopa śluzowego — tuż przed porodem z szyjki macicy zostaje wyrzucony czop śluzowy, u niektórych kobiet wychodzi on w całości, inne wydalają go fragmentami, twór ten wygląda jak galaretowata kulka.

38. tydzień ciąży – ból krzyża – kiedy udać się do szpitala?

Ból krzyża w ciąży przed porodem zwiastujący poród pojawia się zwykle na kilka dni przed porodem, oznaka ta jeszcze nie stanowi wskazania do udania się do szpitala. Dopiero gdy ból pleców w 38. tygodniu ciąży jest nasilony, nie ustępuje po zmianie pozycji ciała i towarzyszą mu intensywne skurcze macicy oraz odejście czopa śluzowego i wód płodowych, to znak, że trzeba jechać jak najszybciej na porodówkę. Jednocześnie pamiętajmy o tym, że każdy poród jest inny — u niektórych przyszłych mam ból kręgosłupa może się pojawić na długo przed porodem, tymczasem u innych będzie on odczuwany tuż przed akcją porodową. Niestety nie ma tutaj reguły.

 

Źródła:

1. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/88664,leki-przeciwbolowe-ktore-mozna-bezpiecznie-stosowac-w-ciazy

2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/czy-apap-w-ciazy-jest-bezpieczny-jak-go-stosowac

3. https://mamotoja.pl/porod/przygotowania-do-porodu/objawy-porodowe-sygnaly-ze-zbliza-sie-porod-1241-r1/

4. https://www.mjakmama24.pl/porod/przygotowanie-do-porodu/pierwsze-objawy-porodu-kiedy-do-szpitala-oznaki-zblizajacego-sie-porodu-aa-onxY-sdu2-Q3C8.html

4/5 - (1 głos / głosy)
4/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy