Jaką metodę antykoncepcji najlepiej wybrać po porodzie? Przeskocz do treści

Planowanie rodziny a antykoncepcja po porodzie

Kwestia współżycia po porodzie rodzi wiele wątpliwości. Dotyczą one m.in. wyboru formy antykoncepcji. Musi ona być skuteczna i nie prowadzić do żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Jak więc wybrać antykoncepcję? Jaka metoda będzie najlepsza? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Współżycie w trakcie połogu
  2. Współżycie w trakcie karmienia piersią
  3. Planowanie rodziny a antykoncepcja po porodzie

Współżycie w trakcie połogu

Pierwsze sześć tygodni po porodzie to tzw. okres połogu. Ciało kobiety regeneruje się wtedy po ciąży. Czas ten powinien być przeznaczony na odpoczynek. Ze współżyciem nie musimy jednak czekać całych sześciu tygodni. Specjaliści podają, że do aktywności seksualnej wrócić można już po czterech tygodniach. Dłużej powinny zaczekać te świeżo upieczone mamy, u których pojawiły się powikłania, infekcja dróg rodnych lub nacięcie krocza. O dokładanym czasie, który powinien minąć od porodu do rozpoczęcia współżycia, warto porozmawiać z lekarzem.

Współżycie w trakcie karmienia piersią

W trakcie karmienia piersią w kobiecym organizmie wydzielany jest hormon zwany prolaktyną. Jego zadaniem jest produkcja mleka w piersiach oraz zatrzymanie owulacji. W trakcie karmienia kobieca płodność jest więc znacznie zmniejszona. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy całkowicie niepłodne. Do zapłodnienia wciąż może dojść, chociaż szanse na nie są dużo mniejsze. Nie powinnyśmy więc stosować karmienia piersią jako metody antykoncepcji.

Planowanie rodziny a antykoncepcja po porodzie

Wybór metody antykoncepcji po porodzie nie jest najłatwiejszy. Nie polecamy jednak stosować naturalnych metod planowania rodziny od razu po porodzie. W tym czasie kobiecy cykl miesiączkowy dopiero się stabilizuje, a w organizmie dochodzi do wielu zmian. Naturalne metody planowania rodziny mogą więc być nieskuteczne. Współżycie może więc prowadzić do niechcianej ciąży.

Kobiety w trakcie połogu nie powinny również sięgać do antykoncepcji hormonalnej w formie tabletek. Zażywać możemy je dopiero po upływie sześciu tygodni. Jeśli jednak dalej karmimy piersią, to wybierzmy tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe.
Najlepsze w trakcie połogu będą mechaniczne metody antykoncepcji, takie jak prezerwatywy. Możemy bezpiecznie ich używać w trakcie połogu czy karmienia piersią. Są one bardzo skuteczne i nie mają żadnego wpływu na kobiecy organizm.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy