Poród w 38 tygodniu ciąży - bezpieczeństwo i objawy Przeskocz do treści

Poród w 38 tygodniu ciąży – czy jest bezpieczny dla dziecka i matki?

W 38 tygodniu ciąży rozwój Twojego dziecka jest już praktycznie zakończony. Maluch przypomina już małego człowieka, a Tobie może przeszkadzać dość spory brzuszek. Wiele dzieci właśnie na tym etapie ciąży postanawia przyjść na świat, mimo tego, że do porodu jeszcze dwa tygodnie. Co to oznacza? Zobacz, czy poród w 38 tygodniu jest bezpieczny!

Spis treści:

  1. 38 tydzień ciąży – czy to odpowiedni czas na poród?
  2. Jak rozpoznać oznaki porodu w 38 tygodniu ciąży?

38 tydzień ciąży – czy to odpowiedni czas na poród?

W książkowej ciąży do porodu powinno dojść w 40 tygodniu ciąży. Ludzki organizm nie działa jednak jak w zegarku. W konsekwencji niewiele dzieci przychodzi na świat właśnie w 40 tygodniu ciąży. Niektóre z nich rodzą się wcześniej, a inne później. Moment przyjścia dziecka na świat jest prawidłowy, jeśli będzie on miał miejsce między 38 a 42 tygodniem ciąży. Jeśli więc akcja porodowa rozpocznie się w 38 tygodniu, to wszystko jest w porządku.

Poród w 38 tygodniu ciąży jest bezpieczny. Dziecko w tym momencie jest na tyle rozwinięte, że będzie w stanie funkcjonować samodzielnie poza brzuszkiem mamy. Waży on już ponad 3 kg i mierzy około 52-55 cm. Jest więc rozmiarów noworodka. Dziecko na tym etapie samo przygotowuje się już do porodu. Większość dzieci jest już obróconych główką w dół.

Jak rozpoznać oznaki porodu w 38 tygodniu ciąży?

Każda przyszła mama powinna mieć świadomość, że w 38 tygodniu ciąży poród może rozpocząć się niemal w każdej chwili. Należy więc wiedzieć, jak rozpoznać rozpoczynającą się akcję porodową. Świadczyć mogą o niej następujące objawy:

• Odejście wód płodowych
• Wypadnięcie czopa śluzowego, czyli gęstej wydzieliny z pochwy
• Nasilające się i regularne skurcze
• Bóle w dole pleców
• Biegunka i nudności

Objawy te nie oznaczają jednak, że musimy natychmiastowo jechać do szpitala. Jest to konieczne, dopiero gdy będziemy odczuwać regularne skurcze co 10 minut lub odejdą nam wody płodowe. W przypadku pozostałych objawów nie musimy jeszcze jechać na porodówkę. Możemy na spokojnie zaczekać w domu na dalszy rozwój sytuacji.

Pamiętaj, że w 38 tygodniu ciąży prawdopodobieństwo rozpoczęcia akcji porodowej jest bardzo duże. Musisz więc mieć już skompletowaną wyprawkę dla dzidziusia oraz spakowaną torbę do szpitala. Pamiętaj także o tym, aby zawsze mieć naładowany telefon. Dzięki temu szybko poinformujesz bliską osobę o tym, że maluszek zaraz pojawi się na świecie.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy