Jak monitorować prawidłowy rozwój dziecka?
Rozwój dziecka powinniśmy regularnie monitorować. Dzięki temu upewnimy się, że nasze dziecko rozwija się prawidłowo lub szybko wykryjemy ewentualne nieprawidłowości. Ale jak to zrobić? Sprawdź, jak monitorować prawidłowy rozwój dziecka!
Spis treści:
- Jak monitorować prawidłowy rozwój dziecka w trakcie ciąży?
- Jak monitorować prawidłowy rozwój dziecka po narodzinach?
Jak monitorować prawidłowy rozwój dziecka w trakcie ciąży?
Monitorowanie rozwoju dziecka rozpocząć powinnyśmy już w trakcie ciąży. Kluczowe jest tutaj regularne zgłaszanie się do lekarza na wizyty kontrolne. Będzie on sprawdzał, czy z maluszkiem wszystko jest w porządku. Co wizytę pacjentka otrzyma także skierowanie na różne badania, takie jak morfologia krwi czy badanie moczu.
W monitorowaniu prawidłowego rozwoju dziecka w ciąży niezwykle ważna jest diagnostyka prenatalna. Dzięki niej u płodu wykryć możemy wady wrodzone. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda kobieta ciężarna powinna wykonać USG genetyczne oraz test PAPP-A. Polecamy jednak rozszerzyć diagnostykę prenatalną o badanie wolnego DNA płodowego (test NIPT). Są to badania, które mają dużo szerszy zakres, a do ich wykonania potrzebna jest tylko próbka krwi matki. Przykładowo dzięki testowi NIFTY pro u dziecka wykryte mogą zostać nawet 94 wady wrodzone. Te badania prenatalne pozwalają także na określenie płci dziecka już w 10 tygodniu ciąży.
Jak monitorować prawidłowy rozwój dziecka po narodzinach?
Jak monitorować prawidłowy rozwój dziecka po narodzinach? W tym przypadku musisz przede wszystkim postawić na edukację. Wiedza na temat rozwoju dziecka pozwoli Ci wyłapać ewentualne nieprawidłowości u Twojej pociechy. Informacje na ten temat znajdziesz w książkach, webinarach oraz blogach. Nie możesz jednak dać się zwariować z całą zdobytą wiedzą. Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Rozwój Twojego dziecka może więc nie przebiegać dokładnie tak, jak podano w tabelce w podręczniku. Daj swojemu maleństwu czas.
Pamiętaj, że dla Twojego dziecka jesteś przede wszystkim rodzicem. Nie musisz być lekarzem, psychologiem czy pedagogiem. Bycie rodzicem nie oznacza, że musimy wiedzieć wszystko. Współpracuj więc ze specjalistami. Konsultuj się z nimi, jeśli coś w rozwoju Twojego dziecka Cię zaniepokoi. Dzięki temu Twoje dziecko otrzyma fachową opiekę, a Ty upewnisz się, czy z jego rozwojem wszystko jest w porządku.