Przeskocz do treści

Macica dwurożna leczenie – na czym polega?

Jeśli wada jest niewielka, poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka możliwe jest bez leczenia. W przypadku dużej nieprawidłowości, która powoduje poronienia czy uniemożliwia zajście w ciążę, wykonuje się chirurgiczną korekcję. Na czym polega macica dwurożna i jak przebiega ciąża u kobiet z tym schorzeniem?

Leczenie macicy dwurożnej
Ciąża przy macicy dwurożnej
Macica dwurożna to rzadka wada

Macica dwurożna leczenie i diagnostyka

Leczenie operacyjne macicy dwurożnej nie zawsze jest konieczne. Wszystko zależy od tego, jak bardzo wada jest rozległa i czy ma wpływ na możliwość poczęcia i urodzenia dziecka. W jaki sposób specjalista to sprawdza? Bardzo rzadko macicę dwurożną wykrywa się w czasie rutynowych badań u ginekologa. Najczęściej diagnoza wymaga kilku badań, zwykle laparoskopii, histeroskopii (HSC) czy histerosalpingografii (HSG) lub innych badań anatomicznych.

Zobacz też: Macica dwurożna – objawy, diagnostyka i leczenie

Macica dwurożna leczenie – jak wygląda ciąża?

Jeśli wada nie jest duża i nie kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego, zajście w ciążę jest możliwe. Musisz jednak pamiętać, że bardzo ważne jest w tym przypadku odpowiednie postępowanie, by zminimalizować ryzyko poronienia. Postępowanie zależy od zaleceń lekarza.

Zwykle zaleca od odpoczynek, stalą obserwację lekarza prowadzącego i rezygnację z wysiłku i aktywności fizycznej. Niektóre kobiety muszą całą ciążę powstrzymywać się od jakiegokolwiek wysiłku, przebywając na L4 i leżąc w łóżku. Najczęściej w tym przypadku poród odbywa się poprzez cesarskie cięcie, nie naturalnie.

Macica dwurożna – rzadka wada w budowie

Występuje tylko u ok. 0,4-0,5% kobiet i najczęściej nie daje żadnych objawów. Zwykle tę wadę anatomiczną podejrzewa i wykrywa się dopiero wtedy, gdy kobiety dotyczą niepłodność czy poronienie. Na czym polega macica dwurożna?

To nieprawidłowa budowa zewnętrzna i wewnętrzna tego organu, który przybiera kształt litery W. Jama macicy zostaje podzielona na dwie części (odcinek minimum 15 milimetrów), występują dwa rogi i zagłębienie ok. 1 centymetra. Przy całkowitej macicy dwurożnej występują dwie szyjki macicy, a przy częściowej jest jedna.

To również może Cię zainteresować: Diagnostyka niepłodności krok po kroku

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy