Test Panorama – na czym polega i jaka jest jego cena?
Test Panorama jest przesiewowym badaniem prenatalnym o nieinwazyjnym charakterze. Jego cel to oszacowanie potencjalnego ryzyka wystąpienia u dziecka nieprawidłowości genetycznych, np. trisomii 21. To w pełni bezpieczne badanie, zarówno dla mamy, jak i malucha i jednocześnie ma wysoką czułość. By je przeprowadzić, wystarczy pobrać próbkę krwi od ciężarnej. Jaki jest zakres prenatalnego testu Panorama? Jak kształtuje się cena testu Panorama?
Spis treści:
- Na czym polega test Panorama i dlaczego warto go wykonać?
- Test Panorama – co sprawdza i o czym świadczy jego wynik?
- Test Panorama – wskazania i przeciwwskazania do wykonania
- Test Panorama – cena badania
- Test Panorama a test NIFTY oraz inne badania prenatalne – jakie są podobieństwa i różnice?
- Test Panorama – opinie
Na czym polega test Panorama i dlaczego warto go wykonać?
Test Panorama jest jednym z testów NIPT, czyli nieinwazyjnym testem prenatalnym. Opiera się na analizie cffDNA, tzn. wolnego, pozakomórkowego DNA dziecka. Stężenie materiału genetycznego płodu rośnie z rozwojem ciąży – pozwala to na badanie jego DNA i dokonanie analizy w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Dzięki zastosowanej metodzie badania test Panorama jest zupełnie bezpieczny i ma wysoką czułość.
Test Panorama jest możliwy do przeprowadzenia od 9 tygodnia ciąży, a na jego wynik czeka się około 14 dni roboczych. Analizy odbywają się w laboratorium w USA.
Wykonanie testu Panorama niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki temu, że przekazuje szeroką wiedzę na temat zdrowia dziecka. Ponadto jest to nieinwazyjne badanie, które nie wnosi ryzyka zakażenia wewnątrzmacicznego i poronienia, jest więc bezpieczne dla dziecka i mamy.
Test Panorama – co sprawdza i o czym świadczy jego wynik?
Test Panorama analizuje, czy istnieją zaburzenia w strukturze i liczbie chromosomów dziecka. W najszerszej wersji testu Panorama (Extended) Badaniu poddane są:
- nieprawidłowości chromosomów płci: zespół Turnera (monosomia X), zespół Jacobs (trisomia chromosomu Y), trisomia chromosomu X, zespół Klinefeltera,
- zaburzenia chromosomowe: zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18), zespół Patau (trisomia 13),
- mikrodelecje: zespół DiGeorge’a – delecja 22q11.2, zespół Angelmana – 15q, delecja 1p36, zespół Cr idu Chat – 5p, zespół Pradera Williego,
- Triploidia, zygotyczność oraz zespół znikającego bliźniaka.
Dzięki otrzymanemu wynikowi możliwe jest oszacowanie ryzyka pojawienia się u dziecka genetycznych zaburzeń. Nieprawidłowy wynik (tzn. sugerujący możliwość zaburzenia), powinien być skontrolowany dalszą diagnostyką. Jednak najczęściej wyniki testu prenatalnego rozwiewają obawy rodziców i potwierdzają, że dziecko rozwija się prawidłowo.
Ponadto, na życzenie rodziców, wynik badania może zawierać informację o płci dziecka.
Test Panorama – wskazania i przeciwwskazania do wykonania
Test Panorama zaleca się wykonać każdej ciężarnej kobiecie, niezależnie od jej wieku. Dzięki testowi Panorama mama zdobywa cenną wiedzę na temat zdrowia swojej pociechy. Test warto wykonać szczególnie wtedy, gdy istnieją wątpliwości o zdrowie dziecka, mama skończyła 35 lat czy w poprzednich ciążach i w rodzinie występowały choroby genetyczne.
Test Panorama – cena badania
Test Panorama cenę ma zależną od wybranej opcji, tzn. im szerszy zakres badania, tym wyższa cena. Dostępne opcje to: Basic, Advanced, Extended. Cena testu Panorama wynosi od około 2 200 zł do 2 800 zł.
Cena badania Panorama może różnić się także w zależności od wybranej placówki.
Test Panorama a Test NIFTY i inne badania prenatalne – jakie są podobieństwa i różnice?
Test Panorama i test NIFTY pro wykorzystują analizę próbki krwi mamy zawierającą wolne płodowe DNA. Są w pełni bezpieczne dla ciężarnej kobiety i jej dziecka. Czułość, którą wykazują dla trisomii 21 sięga powyżej 99%.
To, co je różni to zakres badanych nieprawidłowości. Najszersza wersja testu NIFTY, tzn. NIFTY pro, oprócz zaburzeń sprawdzanych w teście Panorama, analizuje dodatkowe choroby genetyczne. Z drugiej strony test Panorama pozwala zbadać choroby, których nie uwzględnia NIFTY pro.
Kolejną różnicą jest ubezpieczenie badania, które dołączone jest tylko do jednego testu prenatalnego – NIFTY pro. Jest to jedyny NIPT z ubezpieczeniem wyniku również fałszywie negatywnego, w tej sytuacji rodzice mają wypłacaną wysoką rekompensatę (jednak sią to niezwykle rzadkie sytuacje).
Różnice dotyczą też metody badania (w NIFTY pro – NGS, w Panorama – SNP), liczby badań przeprowadzonych do tej pory na całym świecie i badań walidacyjnych. Szczegóły sprawdź w porównaniu na badaniaprenatalne.pl TUTAJ
Istotna dla wielu Mam różnica między NIFTY pro a Panorama dotyczy też czasu oczekiwania na wynik (czas jest krótszy w przypadku NIFTY pro).
Jeśli zastanawiasz się, które badanie wybrać Panorama czy NIFTY pro, zapoznaj się z poniższym poradnikiem. Znajdziesz w nim wskazówki, jak wybrać test NIPT i na co zwrócić uwagę wybierając badanie.
- badaniaprenatalne.pl: 10 wskazówek jak wybrać test NIPT – na co zwrócić uwagę wybierając badania prenatalne wolnego DNA płodu
Zobacz też bardziej szczegółowe porównanie testu NIFTY pro i Panorama:
- badaniaprenatalne.pl: badaniaprenatalne.pl/nipt/test-nipt-porownanie/test-nifty-a-panorama-porownanie
Test Panorama – opinie
Test Panorama, podobnie jak inne badania z grupy NIPT, cieszy się na ogół dobrymi opiniami rodziców w Polsce. Często jest to związane z wysoką czułością i bezpieczeństwem tych badań.
Więcej informacji
- Polecamy: Dołącz do grupy na Facebooku o badaniach prenatalnych facebook.com/groups/badaniaprenatalne
Zdjęcie główne: pixabay.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.