Oznaki dni płodnych - jak je rozpoznać? Przeskocz do treści

Oznaki dni płodnych – jak je rozpoznać?

Planowanie ciąży może być dużo łatwiejsze, jeśli potrafimy rozpoznać oznaki dni płodnych. Dzięki nim będziemy wiedzieć, kiedy nasze szanse na dziecko są najwyższe. Pozwoli nam to świadomie zaplanować macierzyństwo. Zobacz w naszym najnowszym artykule, jakie są oznaki dni płodnych i jak możesz je rozpoznać!

Spis treści:

  1. Wydzielina z pochwy
  2. Temperatura ciała
  3. Wygląd szyjki macicy
  4. Ból i dyskomfort

Wydzielina z pochwy

Wydzielina z pochwy może powiedzieć nam bardzo dużo o kobiecej płodności. Śluz płodny w trakcie owulacji jest przejrzysty, rozciągliwy i śliski, a konsystencją przypomina białko jaja kurzego. Z kolei w trakcie dni niepłodnych wydzielina z pochwy jest lepka, gęsta i biała. Łatwo więc rozpoznamy po śluzie z pochwy, kiedy nasze szanse na dziecko są największe.

Temperatura ciała

Kolejną oznaką dni płodnych jest temperatura ciała kobiety. W trakcie owulacji podwyższa się ona średnio o 0,2°C. Wzrasta ona na skutek podwyższenia poziomu progesteronu we krwi pacjentki.

Skok temperatury w dni płodne jest na tyle niewielki, że ciężko go zauważyć przy jednorazowym pomiarze. Temperaturę ciała mierzyć musimy regularnie i według określonych zasad. Powinna ona być mierzona codziennie od razu po przebudzeniu jeszcze przed wstaniem z łóżka. Pomiary powinny być zapisywane. Dzięki temu szybko zauważymy skok temperatury.

Wygląd szyjki macicy

Wygląd kobiecej szyjki macicy to kolejna oznaka dni płodnych. Gdy szanse na ciąże są wysokie, to staje się ona bardziej miękka, ma otwarte ujście i znajduje się wyżej w pochwie. Możemy na niej zauważyć także większą ilość śluzu niż w pozostałe dni. Z kolei w trakcie dni niepłodnych szyjka macicy jest twardsza, sucha i znajduje się nieco niżej w pochwie. Z łatwością więc rozpoznamy po jej wyglądzie, kiedy nasze szanse na dziecko są wysokie.

Ból i dyskomfort

Płodność może objawiać się także poprzez dolegliwości bólowe. Kobiety w trakcie owulacji często skarżą się na bóle jednego z jajników (w zależności od tego, który z nich uwolnił komórkę jajową). Są one odczuwane zwykle poprzez ból jednej strony podbrzusza. Tego typu dolegliwość pojawia się na mniej więcej dwa dni przed owulacją. Nie jest on zbyt dokuczliwy i nie utrudnia kobietom normalnego funkcjonowania.

Przed owulacją kobieta może odczuwać również ból piersi. Pojawia się on na skutek zwiększenia stężenia estrogenu w organizmie. Piersi w tym czasie stają się bardziej tkliwe i napięte.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy