Przeskocz do treści

Jakie badania trzeba zrobić na początku ciąży?

Zobaczyłaś dwie kreski na teście ciążowym? Wspaniale! Pora teraz zatroszczyć się o swoje maleństwo i przygotować się do macierzyństwa. Rozpocząć warto od wizyty u ginekologa wykonania kilku badań, dzięki którym potwierdzimy ciążę i upewnimy się, że rozwija się prawidłowo. Zobacz, jakie badania trzeba zrobić na początku ciąży!

Spis treści:

  1. Badania na potwierdzenie ciąży
  2. Badania ginekologiczne
  3. Badania laboratoryjne

Badania na potwierdzenie ciąży

Na początku ciąży warto wykonać przede wszystkim badanie beta-hcg, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Jest to hormon ciążowy, który znajduje się we krwi i moczu przyszłej mamy. Jego poziom rośnie aż do 16 tygodnia ciąży.
Dzięki badaniu beta-hcg możemy nie tylko potwierdzić ciążę, ale także określić, w którym tygodniu dokładnie jesteśmy. Badanie to po kilku dniach warto powtórzyć, aby sprawdzić, czy poziom hormonu we krwi na pewno wzrasta w prawidłowym tempie. Brak wzrostu lub nadmierny przyrost może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach.

Badania ginekologiczne

Z wynikami badań beta-hcg warto wybrać się do ginekologa, który będzie prowadził ciążę. Najlepiej zrobić to około 6-8 tygodni po ostatniej miesiączce. Podczas wizyty lekarz zapyta pacjentkę o ciążowe dolegliwości, choroby czy przyjmowane leki. Obliczy również termin porodu, wykona badanie ginekologiczne oraz badanie piersi. Ginekolog założy również pacjentce kartę ciąży, w której znajdą się wszystkie wyniki badań.

Niektórzy ginekolodzy podczas pierwszej wizyty decydują się także na wykonanie badania ultrasonograficznego (USG). Nie jest to jednak konieczne. Z badaniem tym możemy na spokojnie zaczekać do 11 tygodnia ciąży.

Badania laboratoryjne

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa pacjentka otrzyma także skierowanie na wykonanie badań laboratoryjnych. Najważniejsze z nich to:

● Morfologia krwi (w ciąży musi być wykonywane co miesiąc). W trakcie tego badania powinny zostać sprawdzone takie parametry jak hemoglobina, erytrocyty, leukocyty, płytki krwi, hematokryt i poziom żelaza.
● Oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh
● Badanie ogólne moczu (w ciąży musi być wykonywane co miesiąc)
● Krzywa cukrowa, czyli oznaczenie poziomu glukozy
● Badanie hormonów tarczycy (TSH)
● Badanie w kierunku kiły
● Badanie w kierunku zakażenia wirusem HIV
● Badania na obecność przeciwciał chorób zakaźnych we krwi (toksoplazmozy, różyczki i cytomegalii)
● Badania na przeciwciała klasy IgM we krwi

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy