Przeskocz do treści

Puchnięcie w ciąży – czy jest normalne? Jak można mu zaradzić?

Puchnięcie nóg i rąk w ciąży oraz puchnięcie twarzy  to dolegliwości ciążowe, na które skarży się wiele przyszłych mam. Z czego wynika opuchlizna w ciąży? Czy puchnięcie nóg w ciąży jest niebezpieczne? Jak sobie poradzić z tym problemem? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Puchnięcie rąk i nóg w ciąży, puchnięcie twarzy w ciąży – z czego wynika?
2. Puchnięcie nóg i rąk w ciąży – jak się objawia?
3. Puchnięcie w ciąży – od kiedy może być obserwowane? Czy ustępuje samoistnie?
4. Czy puchnięcie nóg w ciąży jest niebezpieczne?
5. Puchnięcie nóg w 9. miesiącu ciąży a poród
6. Puchnięcie twarzy w ciąży, puchnięcie nóg w ciąży – jak sobie radzić?
7. Puchnięcie nóg po porodzie – jakie mogą być tego przyczyny?
8. Sposoby na puchnięcie nóg po porodzie

Puchnięcie rąk i nóg w ciąży, puchnięcie twarzy w ciąży – z czego wynika?

Puchnięcie w ciąży, w szczególności dotyczące nóg, rąk oraz twarzy, jest całkowicie naturalne. Kobiecy organizm nadmiernie gromadzi płyny, co prowadzi do licznych obrzęków, jednocześnie, ciężarna ma większe zapotrzebowanie na wodę, ze względu na rozwój dziecka, wynosi ono 2300 ml / dobę [1].

Puchnięcie nóg i rąk w ciąży – jak się objawia?

Po czym poznać puchnięcie nóg w ciąży? Wskutek opuchlizny nogi są wyraźnie grubsze i cięższe, w szczególności w okolicy kostek. Przyszła mama może mieć problem z zakładaniem i noszeniem biżuterii, może również odczuwać nasilone puchnięcie nóg w ciąży po nocy [2].

Puchnięcie w ciąży – od kiedy może być obserwowane? Czy ustępuje samoistnie?

Trudno jednoznacznie określić moment, gdy dochodzi do puchnięcia nóg w ciąży. Od kiedy przyszła mama może cierpieć z powodu tej dolegliwości? U niektórych kobiet występuje puchnięcie nóg na początku ciąży, a u innych puchnięcie kostek w ciąży zaczyna być obserwowane około 20. tygodnia lub nawet dopiero w III trymestrze, wraz ze znaczącym powiększeniem się brzuszka [3].

Czy puchnięcie nóg w ciąży jest niebezpieczne?

Puchnięcie nóg w ciąży, puchnięcie dłoni w ciąży, a także opuchlizny na twarzy należy obserwować oraz konsultować z lekarzem, ponieważ takie objawy mogą świadczyć o niebezpieczeństwie w postaci zakrzepicy lub gestozy. W szczególności kontaktu z lekarzem wymaga sytuacja, gdy puchnięcie nóg w czasie ciąży to niejedyny zaobserwowany objaw i zaobserwowano np. ból lub podwyższoną temperaturę skóry w miejscu obrzęku.

Puchnięcie nóg w 9. miesiącu ciąży a poród

Nagłe puchnięcie w 9. miesiącu ciąży jest całkowicie naturalne — w ten sposób organizm przygotowuje się do ogromnego wyzwania, jakim jest poród. Opuchlizna pod koniec ciąży pojawia się zwykle na nadgarstkach i łydkach oraz wokół kostek [4].

Puchnięcie twarzy w ciąży, puchnięcie nóg w ciąży – jak sobie radzić?

Co na puchnięcie w ciąży stosować? Oto skuteczne sposoby na puchnięcie nóg w ciąży:

• częste odpoczywanie w pozycji z unoszeniem nóg,
• spożywanie dużej ilości płynów,
• unikanie noszenia obcisłej odzieży,
• zmiana stylu życia — zwiększenie aktywności fizycznej (w granicach możliwości kobiety ciężarnej), zbilansowanie diety w ciąży.

Dobry sposób na puchnięcie nóg w ciąży to także stosowanie przepisanych przez lekarza maści oraz produktów przeciwobrzękowych, takich jak np. podkolanówki uciskowe (tego typu akcesoria należy również dobierać po konsultacji z lekarzem).

Puchnięcie nóg po porodzie – jakie mogą być tego przyczyny?

Zwykle puchnięcie stóp w ciąży, puchnięcie nóg w kostkach w ciąży oraz opuchlizny na rękach lub twarzy, ustępują samoistnie po porodzie [3]. Niestety niektóre kobiety skarżą się również na obrzęki po porodzie. Problem ten wynika z zatrzymania wody po ciąży i zwykle ustępuje samoistnie, do kilkunastu dni po narodzinach dziecka [5] [6]. Jeśli minęło więcej czasu po porodzie, puchnięcie nóg nie ustępuje, należy skonsultować z lekarzem.

Sposoby na puchnięcie nóg po porodzie

Sposoby na obrzęki poporodowe są podobne jak w przypadku puchnięcia nóg przed porodem. Wskazana jest przede wszystkim zmiana stylu życia — ograniczenie spożywania soli, cukrów oraz tłuszczów, regularna aktywność fizyczna oraz spożywanie dużej ilości wody. W zwalczeniu opuchlizny stóp w ciąży i po porodzie pomogą także masaże, chłodne okłady oraz unikanie noszenia ciasnego obuwia lub ubrań.

 

Źródła:

1. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. 2020. Państwowy Zakład Higieny.

2. http://poradniklaktacyjny.pl/ciaza/obrzeki/7-glownych-objawow-obrzekow-w-ciazy

3. https://plodnosc.pl/opuchniete-nogi-w-ciazy-jak-temu-zaradzic/

4. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/swelling-during-pregnancy/

5. https://www.whattoexpect.com/first-year/postpartum-health-and-care/postpartum-swelling/

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy