Przeskocz do treści

Bóle miesiączkowe przed porodem oraz ból żołądka – czy to już?

Bóle miesiączkowe przed porodem oraz ból żołądka pojawiają się u wielu kobiet przed porodem. Kiedy od ich wystąpienia należy się udać do szpitala? Jak sobie poradzić z dyskomfortem? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Bóle miesiączkowe przed porodem, ból żołądka przed porodem – z czego wynikają?
2. Bóle miesiączkowe przed porodem, ból żołądka przed porodem – jak sobie z nim radzić?
3. Ból jak na okres pod koniec ciąży – skąd wiadomo, że to nie skurcze przepowiadające?
4. Bóle miesiączkowe w 38. tygodniu ciąży – kiedy udać się do szpitala?
5. Ból jak na okres pod koniec ciąży – a może to infekcja?

Bóle miesiączkowe przed porodem, ból żołądka przed porodem – z czego wynikają?

W 38. tygodniu ciąży brak skurczy jest całkowicie normalny i wynika z braku wystarczającego miejsca dla dziecka w macicy. Podobnie kłucie brzucha w 38. tygodniu ciąży. Zwykle jego przyczyną jest narastający ucisk główki dziecka na nerwy. Bóle miesiączkowe przed porodem oraz ból żołądka przed porodem to także całkowicie naturalne dolegliwości ciążowe. Ich pojawienie się ma związek z przygotowaniami kobiecego organizmu do porodu. W 38. tygodniu ciąży ból jak na okres wynika ze zwiększonej czynności skurczowej macicy, natomiast ból żołądka jest spowodowany zwykle narastającym naciskiem macicy na żołądek.

Bóle miesiączkowe przed porodem, ból żołądka przed porodem – jak sobie z nim radzić?

Spośród różnych leków przeciwbólowych jedynie paracetamol jest uznawany za bezpieczny w czasie ciąży [1] [2]. Lekarze uważają jednak, że powinien on być stosowany wyłącznie w sytuacji wyższej konieczności. Jak zatem radzić sobie z dolegliwościami takimi jak skurcze jak na okres przed porodem lub kłucie w dole brzucha? 38. tydzień ciąży to czas, kiedy kobieta powinna już prowadzić oszczędzający tryb życia. Wskazany jest częsty odpoczynek oraz unikanie dźwigania ciężarów, przyszła mama powinna także stosować lekkostrawną dietę. Natomiast gdy bóle miesiączkowe przed porodem oraz ból żołądka przed porodem są trudne do zniesienia, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Ból jak na okres pod koniec ciąży – skąd wiadomo, że to nie skurcze przepowiadające?

Ból jak na okres pod koniec ciąży często świadczy o zbliżającej się akcji porodowej. Większość kobiet potrafi rozróżnić tę dolegliwość od tzw. skurczy przepowiadających, które pojawiają się wcześniej, około 20. tygodnia ciąży. Nieregularność, ustąpienia po zmianie pozycji ciała, krótki czas trwania i brak nasilenia z czasem — tym cechują się skurcze przepowiadające. W 38. tygodniu natomiast kobieta może już odczuwać skurcze porodowe, które są regularne, przybierają na sile, pojawiają się coraz częściej, a dodatkowo może im towarzyszyć typowy objaw porodu, czyli odejście wód płodowych [3].

Bóle miesiączkowe w 38. tygodniu ciąży – kiedy udać się do szpitala?

Kiedy udać się do szpitala, gdy ciężarna odczuwa ból jak na okres? 38. tydzień ciąży to czas, kiedy może się już zacząć poród naturalny, zatem trzeba być czujnym. W momencie, gdy przyszła mama zaobserwowała u siebie także inne oznaki porodu, a skurcze pojawiają się co około 10 minut, najwyższa pora, aby wyruszyć na salę porodową.

Zapamiętaj: Jesteś w 38 tydzień ciąży? Skurcze co 10 minut utrudniają Ci funkcjonowanie? To najwyższy czas na odwiedziny w szpitalu, ponieważ za niedługo zacznie się poród!

Ból jak na okres pod koniec ciąży – a może to infekcja?

O czym jeszcze może świadczyć ból żołądka lub ból jak na okres? 38. tydzień ciąży to czas zbliżającego się porodu, ale zdarza się, że dolegliwość oznacza, że w organizmie przyszłej mamy dzieje się coś niedobrego. Dlatego każdy taki przypadek lepiej skonsultować z lekarzem.

38. tydzień – ból jak na okres, ból żołądka – możliwe przyczyny pozaciążowe [4]:

• grypa żołądkowa,
• infekcje dróg moczowych,
• kamienie nerkowe,
• stan przedrzucawkowy,
• zapalenie wyrostka robaczkowego,
• zatrucie pokarmowe.

 

Źródła:

1. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/88664,leki-przeciwbolowe-ktore-mozna-bezpiecznie-stosowac-w-ciazy

2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/czy-apap-w-ciazy-jest-bezpieczny-jak-go-stosowac

3. https://porody.medicover.pl/poradniki/ciaza/skurcze-przepowiadajace-o-czym-swiadcza-i-kiedy-moga-sie-pojawic/

4. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/przyczyny-objawy-i-leczenie-bolu-brzucha-w-ciazy-co-na-bol-brzucha-w-ciazy

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy