Jak sobie radzić ze strachem przed porodem? Przeskocz do treści

Jak sobie radzić ze strachem przed porodem?

Strach przed porodem towarzyszy w ciąży prawie każdej kobiecie. Obawy związane z momentem przyjścia dziecka na świat są zupełnie naturalne. Gdy lęk ten przeradza się w panikę, która negatywnie wpływa na funkcjonowanie ciężarnej mówimy już o tokofobii. Czy strach przed porodem jest wskazaniem do cesarki? Czy można go leczyć i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy poniżej.

Gdy kobieta odczuwa paniczny strach przed porodem lub/i ciążą, który zaburza jej funkcjonowanie, mówimy o tokofobii. Objawia się ona męczącymi myślami na temat porodu, nasilającym się lękiem, koszmarami sennymi, epizodami paniki. Kobieta dotknięta tym stanem ma obniżone samopoczucie, a zaburzenia koncentracji utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków. Do pozostałych objawów tokofobii należy kołatanie serca, problemy ze snem, silne bóle głowy, duszność, brak apetytu, poczucie niezrozumienia oraz wyobcowania.

Strach przed porodem może dotknąć wszystkie kobiety, zarówno te, które rodzą po raz pierwszy, jak i te, które już rodziły, ale miały przykre doświadczenia, bądź przechodziły depresję poporodową. Na tokofobię narażone są kobiety o niedojrzałej osobowości i te, które nie planowały ciąży.

Strach przed porodem naturalnym a paniczny lęk

Strach przed porodem naturalnym towarzyszy kobietom bardzo często. Jest całkowicie zrozumiałe, że nowa sytuacja może wywoływać lęk i niepokój, który stanowi jednocześnie motywator, by starannie przygotować się do porodu.

Jednak jeśli ten lęk powoduje blokadę kobiety, która z tego względu rezygnuje z macierzyństwa, jest to wyraźny sygnał o tokofobii. Niektóre z kobiet ze strachu przed porodem stosują kilka metod antykoncepcji jednocześnie. A te, które są już w ciąży, nie wyobrażają sobie porodu siłami natury, akceptując jedynie przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

Strach przed porodem wskazaniem do cesarki – zalecenia od psychiatry

Strach przed porodem może być wskazaniem do cesarki, gdy przybiera postać panicznego lęku, czyli jest zdiagnozowaną tokofobią. Silny stres przeżywany przez kobietę może uniemożliwić jej współpracę z personelem medycznym podczas akcji porodowej, co może skutkować wystąpieniem różnych komplikacji.

W Polsce cesarskie cięcie może być wykonane z powodu strachu przed porodem naturalnym, gdy kobieta przedstawi zaświadczenie od specjalisty sugerujące takie rozwiązanie. Psychiatra może wydać opinię na temat stanu zdrowia pacjentki, jeśli w jego ocenie przeprowadzenie cesarskiego cięcia wydaje się bezpieczniejsze.

Czy strach przed porodem można leczyć?

Dla kobiet, które odczuwają paniczny strach przed porodem, dobrym rozwiązaniem jest poddanie się psychoterapii oraz dodatkowe spotkania z położną. Wiele kobiet po konsultacjach ze specjalistami świadomie wybiera naturalną formę porodu. Profesjonalne wsparcie pomaga zminimalizować i przezwyciężyć lęk. Przy tokofobii natomiast rzadko jest wprowadzane leczenie farmakologiczne.

Często profilaktyka w formie edukacji przedporodowej ma nieocenione znaczenie, i to dzięki niej w wielu wypadkach nie dochodzi do pojawienia się uczucia panicznego strachu przed porodem.

Strach przed porodem – jak sobie radzić z panicznym lękiem?

Jak sobie radzić ze strachem przed porodem? Wiele kobiet poszukuje odpowiedzi na to pytanie, gdyż lęk związany z przyjściem dziecka na świat, nie zawsze jest tokofobią i jest w pełni naturalny.

Kobieta, która odczuwa niepokój i strach, powinna porozmawiać o tym z kimś bliskim. Zwierzenie się ze swoich obaw i wysłuchanie drugiej strony może rozwiać rodzące się wątpliwości. Gdy kobieta tłumi w sobie te emocje, mogą narastać i przyspieszać rozwój tokofobii.

W opanowaniu strachu pomocna jest również edukacja. Jeśli kobieta chodzi do szkoły rodzenia, ma możliwość, by zdobyć cenną wiedzę, która ukoi nerwy. Im ciężarna więcej wie na temat przebiegu porodu, tym jest spokojniejsza i sytuacja ta wydaje się jej bliższa.

Część kobiet chwali sobie korzystanie z forów internetowych, na których mogą przeczytać o historiach innych kobiet oraz wymienić się przeżyciami i poradami.

Gdy mimo zastosowania tych wskazówek, strach przed porodem nie mija, kobieta powinna udać się do specjalisty, by uzyskać fachową pomoc. Przyjście dziecka na świat jest wielkim przeżyciem, więc warto zrobić wszystko, by jak najlepiej się do niego przygotować.

Zobacz też:


Zdjęcie główne: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy