Przeskocz do treści

Lepiej późno niż wcale? Pierwsza ciąża po 40

Aktualnie wiele kobiet odkłada macierzyństwo na później. Część z nich decyduje się na pierwszą ciążę dopiero po 40. Niestety płodność kobiety z każdym rokiem maleje, dlatego w wieku 40 lat trudno może być jej zajść w ciążę. Jakie są szanse na ciąże po 40? Podpowiadamy!

Spis treści:

1. Ciąża po 40 – szanse
2. Późna ciąża to ryzyko, czyli zagrożenia związane z ciążą po 40
3. Im późniejszy wiek, tym o dziecko trudniej – jak szybko zajść w ciążę po 40?

Ciąża po 40 – szanse

Ciąża po 40 jest możliwa. Szanse na macierzyństwo jednak maleją z każdym rokiem życia kobiety, dlatego starania o dziecko w wieku 40 lat mogą nie być zbyt proste.

Każda kobieta w momencie osiągnięcia dojrzałości płciowej ma około 300-4000 tysięcy oocytów. Są to komórki, z których później wytwarzają się komórki jajowe. Z każdą miesiączką ich ilość maleje o około 1000. Pogarsza się również jakość pozostałych komórek.

Czterdziestoletniej kobiecie pozostało już niewiele oocytów wątpliwej jakości. Szanse na ciąże są więc niewielkie. Zdarzają się jednak czterdziestolatki, które mają bardzo wysoką rezerwę jajnikową i z łatwością zachodzą w ciążę.

Rezerwę jajnikową można ocenić w badaniu hormonu antymüllerowskiego (AMH). Dzięki niemu lekarz będzie mógł ocenić szanse kobiety na zajście w ciążę.

Późna ciąża to ryzyko, czyli zagrożenia związane z ciążą po 40

Ciąża po 40 wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia różnych nieprawidłowości. Kobieta decydująca się na macierzyństwo w tym wieku musi być świadoma tego, że jest ona bardziej narażona na:

● Poronienie – ryzyko wynosi aż 40%
● Stan przedrzucawkowy
● Cukrzycę ciążową
● Przedwczesne odklejenie się łożyska
● Problemy z funkcjonowaniem tarczycy
Choroby genetyczne dziecka – ryzyko ich wystąpienia wynosi aż 1:100 u czterdziestolatki. U kobiety w wieku 45 lat ryzyko wynosi aż 1:30.

Czterdziestolatka musi również liczyć się z tym, że nie ma już tyle sił, co 10 lat temu. Okres ciąży oraz późniejsza opieka nad dzieckiem może sprawiać jej więcej trudności. Przed zdecydowaniem się na macierzyństwo musi więc rozważyć, czy na pewno podoła temu zadaniu.

Im późniejszy wiek, tym o dziecko trudniej – jak szybko zajść w ciążę po 40?

Staranie się o dziecko po 40 to dość trudny proces. Może on zająć wiele czasu, dlatego dużo kobiet szuka sposobów na jego przyspieszenie. Stosowanie się do tych kilku zasad z pewnością zwiększy szansę na spłodzenie dziecka:

● Do zbliżeń seksualnych musi dochodzić często i regularnie
● Partnerzy powinni zadbać o zdrowy styl życia. Muszą więc stosować zbilansowaną dietę, nawadniać organizm oraz regularnie uprawiać aktywność fizyczną.
● Kobieta może stosować suplementy wspomagające płodność m.in. glutation czy mio-inozytol. Ich zażywanie warto wcześniej skonsultować z lekarzem.

Zajście w ciążę przyspieszyć może także wykonanie odpowiednich badań. Przyszła mama powinna przede wszystkim wykonać badania hormonalne – AMH, LH, FSH, prolaktyny, estradiolu oraz progesteronu. Bardzo ważne jest także wykonanie morfologii, USG dopochwowego, cytologii oraz badania kariotypu. W badaniach tych wykryte mogą zostać nieprawidłowości, które utrudniają zajście w ciążę. Ich zdiagnozowanie pozwoli na wdrożenie leczenia, które zwiększy szanse na ciążę.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy