Brązowe plamienia w ciąży - czy są niebezpieczne? Przeskocz do treści

Brązowe plamienia w ciąży – czy są niebezpieczne?

Brązowe plamienia w ciąży mogą zaniepokoić przyszłą mamę. Nie zawsze jest to jednak powód do niepokoju. Na początku brązowy śluz w ciąży z reguły jest sygnałem implantacji zarodka. Oznacza on więc, że zarodek zagnieździł się w macicy. W drugim i trzecim trymestrze ciąży mogą jednak świadczyć o infekcji, przedwczesnym odklejeniu się łożyska, a nawet poronieniu. Konieczna jest więc pilna konsultacja z lekarzem.

Spis treści:

1. Brązowy śluz po zapłodnieniu
2. Brązowe plamienia w ciąży – pierwszy trymestr
3. Brązowe plamienia w ciąży – drugi i trymestr
4. Brązowe plamienia w ciąży – trzeci trymestr
5. Jak zapobiegać brązowym plamieniem w ciąży?

Brązowy śluz po zapłodnieniu

Brązowe plamienia bardzo często pojawiają się na początku ciąży. Martwią one wiele kobiet, ale nie świadczą one o niczym złym, a wręcz przeciwnie. Brązowy śluz na tak wczesnym etapie jest oznaką, że zarodek zagnieżdża się w macicy. Świadczy to o tym, że organizm ciężarnej nie odrzucił go, więc ciąża może dalej się rozwijać.

Brązowy śluz na początku ciąży jest nazywany krwawieniem implantacyjnym. Pojawia się on z reguły do 2 tygodni od momentu zapłodnienia. Przypomina ono nieco miesiączkę, ale jest krótsze i mniej obfite.

Brązowe plamienia w ciąży – pierwszy trymestr

W pierwszym trymestrze ciąży w organizmie przyszłej mamy dochodzi do wielu zmian hormonalnych. Mogą one skutkować pojawieniem się brązowego śluzu. Jest to całkowicie normalne zjawisko.

Brązowe plamienia w pierwszym trymestrze ciąży powinny jednak zostać skonsultowane z lekarzem. Mogą one nie świadczyć o niczym niepokojącym. Jednak ich przyczyną może być także polip szyjki macicy, który zagraża dziecku. Plamienie może być również sygnałem, że doszło do poronienia.

Brązowe plamienia w ciąży – drugi i trymestr

Brązowy śluz w drugim trymestrze ciąży może być bardzo niebezpieczny. Kobieta ciężarna powinna więc od razu zgłosić się do lekarza, ponieważ może on zagrażać życiu jej i dziecka.

W drugim trymestrze ciąży brązowe plamienia najczęściej są spowodowane łożyskiem przodującym. W takiej sytuacji łożysko jest nieprawidłowo umiejscowione, przez co zasłania ono ujście kanału szyjki macicy. Może ono doprowadzić do poronienia. Nie jest to jednak regułą – ciężarna z łożyskiem przodującym może donosić ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Warto więc jak najszybciej udać się do lekarza, który odpowiednio zareaguje.

Brązowe plamienia w ciąży – trzeci trymestr

W trzecim trymestrze brązowe plamienia w ciąży najczęściej są spowodowane przez:

● Przedwczesne odklejenie się łożyska – jest to stan zagrażający życiu dziecka, dlatego konieczne jest natychmiastowe wykonanie cesarskiego cięcia
● Odejście czopa śluzowego – nie jest to niebezpieczny stan, ale konieczne może być przedwczesne zakończenie ciąży
● Przedwczesne skurcze macicy

Jak zapobiegać brązowym plamieniem w ciąży?

Brązowym plamieniom w ciąży kobieta może zapobiegać poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia. Powinna ona przede wszystkim unikać palenia tytoniu oraz picia alkoholu. Przyszła mama powinna również pamiętać o regularnym kontrolowaniu swojego stanu zdrowia poprzez wizyty u lekarza oraz wykonywanie badań. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie nieprawidłowości powodujących brązowe plamienia w ciąży oraz wdrożenie odpowiedniej terapii.

3/5 - (5 głos / głosy)
3/5 - (5 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy