Zwolnienie lekarskie w ciąży Przeskocz do treści

Zwolnienie lekarskie w ciąży

Każda przyszła mama, która posiada ubezpieczenie zdrowotne, może pójść na zwolnienie lekarskie w ciąży. Może ono trwać maksymalnie 270 dni. L4 w ciąży jest szczególnie wskazane w przypadku posiadania stresującej lub męczącej pracy, złego samopoczucia oraz zagrożonej ciąży.

Spis treści:

1. L4 w ciąży – kiedy przysługuje?
2. Zwolnienie lekarskie w ciąży a wynagrodzenie
3. Ile trwa zwolnienie lekarskie w ciąży?
4. L4 w ciąży a kontrola ZUS

L4 w ciąży – kiedy przysługuje?

Zwolnienie lekarskie w ciąży przysługuje kobietom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Może być ono obowiązkowe lub dobrowolne. Rodzaj ubezpieczenia ma wpływ na zasady przebywania na L4 w ciąży.

W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego obowiązkowego przyszła mama może przejść na zwolnienie lekarskie po 30 dniach nieprzerwanego odprowadzania składek. Są one odprowadzane od dnia podpisania umowy

Zwolnienie lekarskie w ciąży jest także możliwe w przypadku posiadania ubezpieczenia dobrowolnego. W tej sytuacji L4 w ciąży może zostać przyznane po 90 dniach nieprzerwanego odprowadzania składek.

Zwolnienie lekarskie w ciąży a wynagrodzenie

Zwolnienie lekarskie w ciąży wiąże się z wypłatą 100% wynagrodzenia. Jest ono wypłacane na takich samych zasadach, jak pozostałe rodzaje L4.
L4 w ciąży przez pierwsze 33 dni wypłacane jest przez pracodawcę ciężarnej. Następnie obowiązek wypłacania świadczenia przejmuje ZUS. Od 34 dnia zwolnienie lekarskie w ciąży staje się więc zasiłkiem chorobowym.

Ile trwa zwolnienie lekarskie w ciąży?

L4 w ciąży może przysługiwać przyszłej mamie maksymalnie przez 270 dni. Czas trwania zasiłku chorobowego jest zależny od lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Musi on wystawić zwolnienie lekarskie świadczące o niezdolności kobiety do pracy w okresie ciąży. L4 może zostać także wystawione w formie elektronicznej. Lekarz prowadzący ciążę nie może wystawić zwolnienia każdej przyszłej mamie. Musi on mieć do tego powód np. chorobę, która zagraża życiu dziecka.

Zwolnienie lekarskie w ciąży może także zostać wystawione przez innego specjalistę. Jest to jednak uzasadnione tylko w przypadku występowania chorób niepowiązanych bezpośrednio z ciążą np. w sytuacji, gdy ciężarna jest alergiczką.

L4 w ciąży a kontrola ZUS

Każda kobieta przebywająca na zwolnieniu lekarskim w ciąży może zostać niespodziewanie skontrolowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracownik ZUS-u musi sprawdzić, czy kobieta okres zwolnienia lekarskiego wykorzystuje na odpoczynek.
Ciężarna, która w czasie L4 w ciąży będzie wykonywała czynności niedozwolone np. pracę zarobkową, może zostać pozbawiona zasiłku chorobowego.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy