Leczenie hormonalne nieregularnych miesiączek - na czym polega? Przeskocz do treści

Jak przebiega leczenie hormonalne nieregularnych miesiączek?

Nieregularne miesiączki mogą mieć różne przyczyny, ale najczęściej powodują je zaburzenia hormonalne. U takich pacjentek zwykle wdrażane jest leczenie hormonalne, które pomaga nieco uregulować cykl miesiączkowy. Zobacz poniżej, jak przebiega leczenie hormonalne nieregularnych miesiączek!

Spis treści:

  1. Diagnostyka nieregularnych miesiączek
  2. Kiedy wdrażane jest leczenie hormonalne nieregularnych miesiączek?
  3. Na czym polega leczenie hormonalne nieregularnych miesiączek?

Diagnostyka nieregularnych miesiączek

O nieregularnych miesiączkach mówi się, gdy długość trwania poszczególnych cykli miesiączkowych różni się o więcej niż 8 dni. Jeśli więc w jednym cyklu miesiączka pojawiła się po 21 dniach, a w kolejnym po 29 lub więcej, to cykle są nieregularne. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do ginekologa.

Diagnostyka nieregularnych miesiączek wykonywana jest głównie w gabinecie ginekologicznym. Lekarz zada pacjentce kilka pytań, wykona standardowe badanie ginekologiczne oraz badanie USG. Może wykonać także cytologię, jeśli pacjentka nie miała jej wykonywanej w ciągu ostatnich 2-3 ostatnich lat. Często ginekolodzy zlecają także wykonanie badań hormonalnych (TSH, LH, FSH, estrogeny, prolaktyna, testosteron), krzywej cukrowej oraz lipidogramu. Na tej podstawie może stwierdzić, co jest przyczyną nieregularnych miesiączek.

Kiedy wdrażane jest leczenie hormonalne nieregularnych miesiączek?

Leczenie hormonalne jest wdrażane, jeśli przyczyną nieregularnych miesiączek są zaburzenia hormonalne. Jest ono konieczne w przypadku zespołu policystycznych jajników (PCOS), chorób tarczycy czy hiperprolaktynemii (podwyższonego poziomu prolaktyny). Może się zdarzyć, że lekarz zaleci je także w innej sytuacji. Jest to jednak zależne od indywidualnego przypadku pacjentki.

Na czym polega leczenie hormonalne nieregularnych miesiączek?

Leczenie hormonalne nieregularnych miesiączek jest zależne od tego, jakie zaburzenie je wywołało. Zwykle jednak pacjentki stosować muszą preparaty doustne. Może być to dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna, konkretny hormon czy preparaty mające na celu leczenie danej choroby np. niedoczynności tarczycy. Są to leki, które wykupić możemy w aptece tylko na receptę.

Leczenie hormonalne nieregularnych miesiączek można wspomagać. Pacjentkom często zalecana jest właściwa dieta, regularna aktywność fizyczna lub suplementacja. Dzięki temu leczenie może być bardziej skuteczne.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy