Najlepsze porady dotyczące zdrowia kobiet w ciąży
W trakcie ciąży kobieta musi się o siebie szczególnie zatroszczyć. Nie jest to choroba, ale w tym czasie dojrzewa w nas nowe życie. Dbając o siebie, zapewnimy temu życiu optymalne warunki do rozwoju i wzrastania. Zmniejszymy także ryzyko pojawienia się ciążowych nieprawidłowości. Sprawdź nasze najlepsze porady dotyczące zdrowia kobiet w ciąży!
Spis treści:
Jedz z głową
To, jak odżywiasz się w ciąży, przekłada się na to, jak rozwija się Twoje dziecko. Musisz więc zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Najważniejsze, aby Twoje posiłki były zbilansowane. W każdym z nich znaleźć się powinno źródło białka, węglowodanów oraz zdrowego tłuszczu. Dieta powinna także być bogata w witaminy oraz składniki odżywcze.
W ciąży niestety nie możemy jeść wszystkiego. Z diety całkowicie powinnyśmy wyeliminować sery pleśniowe, surowe mięso i surowe jaja. Produkty takie jak fast-foody, słodycze czy napoje gazowane powinnyśmy z kolei mocno ograniczyć.
Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną
Wiele kobiet w ciąży rezygnuje z aktywności fizycznej w obawie o zdrowie swojego dziecka. Nie ma jednak takiej konieczności. Jeśli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań, to aktywność fizyczna jest wręcz wskazana. Jej regularne uprawianie niesie za sobą wiele korzyści. Dziecko urodzi się zdrowsze i silniejsze, a poród będzie krótszy.
Z jaką częstotliwością powinny ćwiczyć kobiety w ciąży? Zaleca się trzy dni w tygodniu po 30 minut. Najlepiej, aby nie były to bardzo intensywne ćwiczenia. Przyszłym mamom poleca się spacery, jogę i pływanie. Warto pamiętać także o rozciąganiu. Unikać z kolei należy sportów, w których istnieje ryzyko upadku czy urazu.
Regularnie kontroluj swój stan zdrowia
Pamiętaj, że w ciąży musisz regularnie odwiedzać lekarza ginekologa. Pierwsza wizyta powinna odbyć się między 6 a 8 tygodniem ciąży. Później wizyty zalecane są raz w miesiącu, a po 28 tygodniu już co dwa tygodnie. Po 36 tygodniu ciąży pacjentka do lekarza powinna zgłaszać się raz w tygodniu.
Podczas wizyt u ginekologa lekarz będzie monitorował Twój stan zdrowia. Na każdej konsultacji sprawdzona zostanie Twoja masa ciała oraz ciśnienie tętnicze. Ginekolog może wykonać także USG. Zleci Ci on również wykonanie testów laboratoryjnych, których wyniki zabierzesz ze sobą na kolejną wizytę.