Jakie dolegliwości czekają Cię w trzecim trymestrze ciąży? Przeskocz do treści

Najczęstsze dolegliwości w ciąży w 3 trymestrze

Trzeci trymestr ciąży to już praktycznie finisz. Już niedługo Twoje dziecko pojawi się na świecie. Twoje ciało może Ci jednak nie pozwolić spokojnie oczekiwać porodu. W trzecim trymestrze pojawić mogą się różne dolegliwości. Niektóre z nich mogłaś odczuwać wcześniej, a inne pojawią się pierwszy raz. Zobacz, jakich dolegliwości możesz spodziewać się w trzecim trymestrze!

Spis treści:

  1. Dolegliwości w ciąży w 3 trymestrze – co czeka przyszłą mamę?
  2. Co powinno nas zaniepokoić w 3 trymestrze ciąży?

Dolegliwości w ciąży w 3 trymestrze – co czeka przyszłą mamę?

Chociaż rozwój dziecka w trzecim trymestrze ciąży powoli zmierza ku końcowi, to nie dotyczy to jego wzrostu. Maluch wciąż rośnie, a kobieca macica się poszerza. Twój organizm coraz ciężej pracuje, aby Twoje dziecko mogło funkcjonować. W konsekwencji pojawiają się coraz to nowsze objawy.

Najczęstszą dolegliwością w ciąży w 3 trymestrze jest ból kręgosłupa. Doskwiera on niemal każdej ciężarnej. Jest on spowodowany stale rosnącym brzuszkiem i dźwiganiem wielu dodatkowych kilogramów. Nasz już dość duży brzuszek może także przyczyniać się do problemów ze snem. Wielu przyszłym mamom ciężko jest przez niego znaleźć odpowiednią pozycję do spania, co skutkuje bezsennością. Zaśnięcia nie ułatwia także aktywność maluszka, który na początku trzeciego semestru jest bardzo ruchliwy.

W trzecim trymestrze ciąży rosnąca macica wywiera coraz większy ucisk na żołądek i jelita. W konsekwencji mogą pojawić się zaparcia i zgaga. Z dolegliwościami tymi możemy próbować radzić sobie poprzez częste jedzenie małych porcji posiłków bogatych w błonnik. Samodzielnie nie powinnyśmy przyjmować żadnych leków, ponieważ mogą one zaszkodzić dziecku.

3 trymestr to także moment pojawienia się dolegliwości, która u pierworódek wywołuje zwykle panikę. Są to skurcze przepowiadające, zwane również skurczami Braxtona-Hicksa. Są one nieregularne i nie powinny one powodować dyskomfortu ani rozwarcia szyjki macicy. Nie jest więc to objaw rozpoczynającej się akcji porodowej.

Co powinno nas zaniepokoić w 3 trymestrze ciąży?

W ciąży musimy być wyczulone na różnego typu nieprawidłowości. W 3 trymestrze ciąży szczególną uwagę powinnyśmy zwracać na skurcze. Jeśli będą one silne i regularne, to znak rozpoczynającego się porodu. Wyczulone powinnyśmy być również na wszelkie krwawienia i plamienia. Ich pojawienie się musi zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy