Na czym polega in vitro? Zapłodnienie pozaustrojowe krok po kroku
Zastanawiasz się, na czym polega in vitro? To metoda zapłodnienia komórki jajowej plemnikiem nie w organizmie kobiety, a w warunkach laboratoryjnych. Później embrion umieszczany jest w macicy. In vitro składa się z kilku faz, które zaraz poznasz.
Podawanie leków hormonalnych
Pobranie komórek rozrodczych
Zapłodnienie
Przeniesienie zarodków do macicy
Skuteczność in vitro
1. Stymulacja hormonalna
Pierwszy etap in vitro polega na wdrożeniu specjalnej kuracji hormonalnej, dzięki której produkowanych jest kilka komórek jajowych (w naturalnym cyklu miesiączkowym dojrzewa zwykle tylko jedna komórka). To zwiększa szansę na zapłodnienie, ponieważ nie wszystkie komórki jajowe rozwiną się.
2. Na czym polega in vitro? Punkcja
Kiedy komórki jajowe są właściwie dojrzałe, kobiecie jest podana gonadotropina kosmówkowa w celu wywołania owulacji. Zaraz przed nią lekarz pobiera (wykorzystując punkcję) dojrzałe komórki w znieczuleniu miejscowym. Mężczyzna oddaje natomiast nasienie, które potem przygotowuje się do zapłodnienia.
3. Zapłodnienie – połączenie komórki jajowej i plemnika
Komórki rozrodcze – po specjalnym przygotowaniu – są umieszczane w środowisku ułatwiającym zapłodnienie. W zależności od jakości plemników połączenie może nastąpić po umieszczeniu komórki jajowej w płynie z plemnikami lub po wprowadzeniu do komórki jajowej pojedynczego plemnika specjalną igłą. Później zapłodniona komórka jajowa jest umieszczana w inkubatorze, gdzie ma warunki do rozwoju.
Zobacz też: In vitro – na jaką cenę musisz się przygotować?
4. Transfer embrionów do macicy (embriotransfer)
Po około 2-5 dniach od zapłodnienia w macicy kobiety umieszcza się zarodki (jeden lub dwa), które najlepiej się rozwinęły. Wykonuje się to z wykorzystaniem wziernika (rurki), co jest najczęściej bezbolesne i szybkie. Po dwóch tygodniach od embriotransferu wykonuje się test ciążowy, a jeśli jest pozytywny – USG.
In vitro – czy jest skuteczne?
Skuteczność zapłodnienia metodą in vitro zależy przede wszystkim od wieku kobiety, a także od stanu zdrowia partnerów. Najwyższe szanse na udane in vitro mają kobiety poniżej 35. roku życia. Średnio co czwarty zabieg kończy się ciążą, zwykle potrzebne są 3 próby.
Ciekawy artykuł: 8 mitów na temat płodności