Zapłodnienie metodą in vitro – wskazania, przebieg, skuteczność Przeskocz do treści

Zapłodnienie metodą in vitro – wskazania, przebieg, skuteczność

In vitro, czyli zapłodnienie poza organizmem kobiety, polecane jest parom, które bezskutecznie starają się o ciążę i tym, których schorzenia uniemożliwiają poczęcie dziecka w sposób naturalny. Skuteczność tej metody w Polsce wynosi ponad 35%. Zabieg polega na pobraniu materiału od partnerów i późniejszym wprowadzeniu zarodka do macicy kobiety.

Zapłodnienie metodą in vitro – na czym polega?

Procedura in vitro polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika nie w organizmie kobiety, a poza nim – w laboratorium. Wcześniej konieczne są stymulacja hormonalna, a następnie pobranie materiału od kobiety (komórki jajowe) oraz od mężczyzny (plemniki). Punkcja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. 15 minut, natomiast pobranie nasienia następuje ok. 30 minut przed zabiegiem (wcześniej najlepiej powstrzymać się od seksu ok. 3-5 dni) w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu.

Po pobraniu próbek następuje zapłodnienie w laboratorium – połączenie komórek jajowych z plemnikami, a później umieszczenie zarodków w specjalnym inkubatorze. Kolejnym etapem (przeprowadzanym 2-5 dni po zapłodnieniu) jest wprowadzenie zwykle 2 lub 3 zarodków do jamy macicy kobiety z wykorzystaniem cewnika. Ok. 12 dni później wykonuje się badanie krwi w kierunku hormonu hCG.

In vitro – wskazania

Wskazaniami do realizacji zabiegu in vitro są przede wszystkim niewyjaśniona niepłodność (która trwa od roku do kilku lat), niepowodzenie innych metod (np. inseminacji), znacznie obniżone parametry nasienia mężczyzny (związane z przyczynami różnego typu) czy kłopoty z wywołaniem owulacji u kobiety. In vitro można przeprowadzić również wtedy, gdy kobieta ma niedrożne jajowody lub endometriozę.


Zobacz najnowsze artykuły:


Zapłodnienie metodą in vitro – skuteczność

Skuteczność procedury in vitro wynosi ponad 35% w Polsce i ok. 30% w Europie. Na powodzenie pozaustrojowego zapłodnienia ma wpływ wiele różnych czynników, m.in. ogólny stan zdrowia partnerów, jakość nasienia mężczyzny, niewykryte mutacje genetyczne czy wiek kobiety. Czasami do zajścia w ciążę niezbędne są 2-3 zabiegi, jednak w wielu przypadkach począć dziecko udaje się już za pierwszym razem. Efektywność procedury in vitro jest wyższa u kobiet poniżej 35. roku życia.

5/5 - (1 głos / głosy)
5/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy