Nie możesz zajść w ciążę? Może to trwała nietolerancja glutenu (celiakia) Przeskocz do treści

Nie możesz zajść w ciążę? Sprawdź, czy przypadkiem nie masz celiakii

Nieleczona celiakia (trwała nietolerancja glutenu) może zaburzyć rozwój płodu, prowadzić do niepłodności, a nawet poronień. Dlatego jeśli nie możesz zajść w ciążę, sprawdź, czy na nią nie chorujesz. Celiakia jest przyczyną poważnych niedoborów pokarmowych w organizmie i to być może przez nie tak trudno jest ci począć dziecko.

Pamiętaj jednak, że po wykryciu celiakii będziesz mogła rozpocząć leczenie, dzięki któremu Twoja płodność znacznie się poprawi, a szanse na ciążę wzrosną.

Celiakia – trwała nietolerancja glutenu
Celiakia przyczyną spadku płodności
Celiakia przyczyną niepłodności
Dieta bezglutenowa – sposób na odbudowę kosmków jelitowych

Celiakia jest chorobą powodującą trwałą nietolerancję glutenu

Jedzenie produktów zawierających ten składnik inicjuje nieprawidłową reakcję układu odpornościowego, w wyniku której niszczone są kosmki jelitowe. Te niewielkie palczaste struktury pokrywają wewnętrzną powierzchnię błony śluzowej jelita cienkiego i wchłaniają składniki odżywcze ze spożywanego pokarmu.

Im więcej kosmków jelitowych zostanie uszkodzonych, tym mniej witamin i minerałów z jedzenia dostaje się do organizmu. Celiakia (trwała nietolerancja glutenu) sprawia, że nie wchłaniają się też suplementy diety, które kobieta zażywa, aby przygotować swoje ciało na poczęcie dziecka. W miarę postępu choroby jej organizm jest już tak bardzo osłabiony, że kobiecie może nie udać się donosić ciąży, ani nawet w nią zajść.

Celiakia (trwała nietolerancja glutenu) wiąże się ze spadkiem płodności nawet o 40%

W stosunku do kobiet, które nie cierpią na celiakię. Aż 10-krotnie podnosi też ryzyko poronienia [1]. Warto dodać, że celiakia (trwała nietolerancja gluetnu) obniża nie tylko kobiecą, ale też męską płodność, wpływa m.in. na ilość plemników. Dlatego jeśli nie możesz zajść w ciążę, zbadaj się w kierunku celiakii wraz z partnerem. Niech nie zmyli Was brak objawów albo to, że są niespecyficzne.

Przy celiakii wcale nie musi Was boleć brzuch, nie musicie mieć wzdęć ani ciągłych biegunek – choć to rzeczywiście najbardziej typowe symptomy tej choroby. W przypadku osób dorosłych o trwałej nietolerancji glutenu mogą świadczyć np. bóle mięśni i stawów, bóle kości, skurcze mięśni, mrowienie kończyn czy zmiany skórne. Czasem jedynym objawem celiakii są właśnie niepłodność i powtarzające się poronienia.

Zobacz też: Celiakia – jak wpływa na ciążę i płodność?

Podejrzewasz, że przyczyną niepłodności jest celiakia? Zacznij się badać!

Standardowym badaniem przy podejrzeniu celiakii jest badanie poziomu typowych dla tej choroby przeciwciał – przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA), przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG) oraz przeciwko deamidowanej gliadynie (tzw. „nowej gliadynie” DGP lub GAF). Z testami serologicznymi jest jednak pewien problem. Po pierwsze z wiekiem ich czułość spada. Po drugie wiążą się z dużym ryzykiem uzyskania fałszywego wyniku – zarówno fałszywie ujemnego, jak i dodatniego.

Jedynym badaniem mogącym w 100% wykluczyć chorobę lub potwierdzić jej obecność z dużym prawdopodobieństwem jest test DNA i to właśnie od niego warto rozpocząć diagnostykę. Celiakia to choroba genetyczna, wynikająca z obecności pewnych genów. Zadaniem testu genetycznego jest je wykryć. Dopiero potem, gdy okaże się, że faktycznie mamy geny celiakii, powinniśmy sięgnąć po testy serologiczne. One wskażą już, czy choroba się uaktywniła czy nie.

Dieta bezglutenowa sposobem na odbudowę kosmków jelitowych w trwałej nietolerancji glutenu

I tym samym na przywrócenie płodności. Jeśli celiakia spowodowała, że nie możesz zajść w ciążę, to dzięki ścisłej diecie bezglutenowej odzyskasz szansę na dziecko. Jak? Nie narażając swoich jelit na szkodliwe działanie glutenu, uzupełnisz braki witamin i minerałów w swoim organizmie, które są przyczyną Twojej niepłodności. Musisz wiedzieć, że po przejściu na dietę bezglutenową wielu kobietom chorym na celiakię udaje się w końcu począć i urodzić zdrowe dziecko.

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie trwałej nietolerancji glutenu? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.


Autor: prekoncepcja.pl

 

5/5 - (4 głos / głosy)
5/5 - (4 głos / głosy)

1 thoughts on “Nie możesz zajść w ciążę? Sprawdź, czy przypadkiem nie masz celiakii

  • 1 lutego 2018 o 1:36 pm
    Permalink

    Nie mialam pojecia, ze celiakia wplywa na plodnosc. Dziekuje za artykul.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy