Przeskocz do treści

Faza lutealna – czym jest i jak ją rozpoznać?

Faza lutealna to najdłuższa faza cyklu menstruacyjnego i czas największych zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Poniżej wyjaśniamy, na czym polega i ile trwa faza lutealna. Podpowiadamy również, co zrobić, gdy występują jej zaburzenia.

Spis treści:

1. Faza lutealna – co to jest?
2. Faza lutealna – kiedy występuje?
3. Faza lutealna – objawy
4. Faza lutealna – ile trwa?
5. Faza lutealna – czy dieta ma wpływ na długość fazy lutealnej?

Faza lutealna – co to jest?

Zadając pytanie – faza lutealna – co to jest? – można, najprościej odpowiedzieć, że to jedna z faz cyklu menstruacyjnego kobiety. Przypomnijmy, że każdy cykl złożony jest z 4 etapów: menstruacji, fazy folikularnej, owulacji oraz fazy lutealnej. To właśnie ta ostatnia jest najdłuższą, podczas której zachodzi najwięcej zmian.

Faza lutealna – kiedy występuje?

Faza lutealna rozpoczyna się po owulacji i trwa do ostatniego dnia poprzedzającego kolejną miesiączkę. Kiedy faza lutealna się rozpoczyna, oznacza to, że ciało kobiety przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki.
Zaraz po jajeczkowaniu w wyniku działania hormonów LH i FSH pozostałość po pękniętym pęcherzyku Graafa zostaje przekształcona w ciało żółte i zaczyna się produkcja dużych ilości progesteronu. Błona śluzowa macicy ulega zgrubieniu i rozpoczyna wytwarzać płyn, który jest bogaty w substancje odżywcze. Jego zadaniem jest odżywienie zarodka po zagnieżdżeniu się w macicy. Ponadto progesteron hamuje produkcje hormonu luteinizującego, wydzielanego przez przysadkę mózgową. Gdy do zapłodnienia nie dojdzie, ciało żółte ulega zanikowi, a macica złuszczaniu i pojawia się kolejna miesiączka. Faza lutealna daje początek dniom niepłodnym, dlatego też jest to czas najmniejszych szans na poczęcie dziecka.

Faza lutealna – objawy

Objawy fazy lutealnej to przede wszystkim wzrost temperatury ciała do około 37,1 stopni Celsjusza i zmiana konsystencji śluzu szyjkowego. Po skończonej owulacji śluzu jest znacznie mniej i ma bardziej gęstą konsystencję. Staje się również nieprzezroczysty.

Faza lutealna – ile trwa?

To ile trwa faza lutealna, zależy indywidualnie od organizmu każdej kobiety. Na długość jej trwania ma wpływ wiele czynników. Przyjmuje się, że przy cyklu trwającym 28 dni, faza lutealna trwa około 14 dni. W niektórych przypadkach może liczyć od 10 do 16 dni. Należy jednak pamiętać, że zbytnie skrócenie lub wydłużenie tej fazy, wymaga konsultacji z lekarzem.

W przypadku, kiedy zostaje zaburzony czas trwania fazy lutealnej, należy podjąć próbę jej wyregulowania, gdyż sytuacja taka może doprowadzić nawet do niepłodności. To, ile trwa faza lutealna, ma wpływ na to, czy zarodek będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby zagnieździć się w macicy.

Jeśli faza ta jest za krótka, oznacza to, że organizm nie produkuje wystarczającej ilości progesteronu, który jest potrzebny do zapewnienia optymalnych warunków dla rozwoju zarodka. Podstawowym objawem fazy lutealnej, która jest zbyt krótka, są nieregularne miesiączki, często poprzedzone plamieniami. Ponadto temperatura ciała utrzymuje się na podwyższonym poziomie do 10 dni.

Faza lutealna – czy dieta ma wpływ na długość fazy lutealnej?

Przy zaburzeniach związanych z długością fazy lutealnej, duże znaczenie odgrywa dieta. Okazuje się, że zbyt krótką fazę można wyregulować za pomocą odpowiednio skomponowanego menu. Niezastąpioną rolę odgrywa witamina B6, która jest odpowiedzialna za wzrost stężenia progesteronu i obniżenie estrogenów. Jej źródło to m.in.: fasola, groch, ryby, mięso, ziemniaki, orzechy, banany.

Wpływ na to ile trwa faza lutealna, ma również witamina C, gdyż udowodniono, że właściwa jej ilość w diecie przyczynia się do wyrównania poziomu hormonów w organizmie, np. progesteronu. Źródłem witaminy C są m.in. cytrusy, papryka, żurawina, brokuły, pietruszka, czarna porzeczka.

4/5 - (1 głos / głosy)
4/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy