Co dzieje się z kobiecym cyklem miesiączkowym po zapłodnieniu? Przeskocz do treści

Jaki jest wpływ zapłodnienia na cykl miesiączkowy?

W organizmie każdej kobiety dochodzi do pewnych zmian, które mają przygotować go do zapłodnienia. Jest to cykl miesiączkowy. Co się z nim dzieje, jeśli do zapłodnienia dojdzie? Sprawdź w naszym najnowszym artykule, jaki jest wpływ zapłodnienia na cykl miesiączkowy kobiety!

Spis treści:

  1. Wpływ zapłodnienia na cykl miesiączkowy
  2. Cykl miesiączkowy a brak zapłodnienia

Wpływ zapłodnienia na cykl miesiączkowy

Jedną z czterech faz kobiecego cyklu miesiączkowego jest owulacja (jajeczkowanie). W tym czasie gwałtownie wzrasta poziom hormonu zwanego luteiną, a w konsekwencji pęka pęcherzyk Graffa i zostaje uwolniona komórka jajowa. Jest ona gotowa do zapłodnienia. Dojdzie do niego, jeśli połączy się z plemnikiem. Następnie zapłodniona komórka musi zagnieździć się w macicy. Proces ten nazywa się implantacją. Po jego zakończeniu ciąża zaczyna się rozwijać.

Rytm cyklu miesiączkowego zostaje przerwany w momencie zapłodnienia. Dzieje się to na skutek rozpoczęcia wydzielania hormonów ciążowych. Dzięki nim zarodek może zagnieździć się w macicy. Dochodzi do tego około siedem dni po zapłodnieniu. Naturalny rytm cyklu miesiączkowego powraca dopiero kilka miesięcy po porodzie. To kiedy dokładnie wróci on do normalności, jest bardzo indywidualną kwestią. U niektórych kobiet cykl miesiączkowy wraca do swojego naturalnego trybu nawet 6 miesięcy po porodzie.

W trakcie owulacji oprócz komórki jajowej uwolnione zostaje także ciałko żółte. Po zapłodnieniu ma ono duży wpływ na rytm cyklu miesiączkowego. Zamienia się ono w ciałko ciążowe, którego zadaniem jest produkcja progesteronu. Jest to hormon, który hamuje dojrzewanie kolejnych komórek jajowych. Jego zadaniem jest także rozluźnianie mięśni i zmniejszanie ich napięcia, co zmniejsza ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu.

Cykl miesiączkowy a brak zapłodnienia

Cykl miesiączkowy ma przygotować kobiecy organizm do zapłodnienia. Jeśli jednak do niego nie dojdzie, to ciałko żółte zacznie stopniowo zanikać. Zmniejszać zacznie się również poziom progesteronu i ukrwienia błony śluzowej macicy. Błona ta zostaje usunięta z organizmu po około 12-14 dniach, czyli w czasie krwawienia miesiączkowego. Rozpoczyna ono kolejne krwawienie miesiączkowe. Powtarza się to regularnie, dopóki rytm cyklu miesiączkowego nie zostanie przerwany przez ciążę.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy