Kiedy warto zdecydować się na konsultację genetyczną w ciąży? Przeskocz do treści

Konsultacje genetyczne w ciąży – przebieg i wskazania

Już w ciąży można wykryć wady genetyczne u dziecka. Jest to możliwe dzięki wykonaniu badań genetycznych. Pozwolą one przyszłym rodzicom zyskać niezwykle cenny spokój. Tego typu badanie powinno zostać poprzedzone konsultacją z lekarzem genetykiem. Sprawdź, jak przebiega konsultacja genetyczna w ciąży i kiedy warto ją wykonać!

Spis treści:

  1. Konsultacja genetyczna w ciąży – kiedy warto się na nią zdecydować?
  2. Konsultacja genetyczna w ciąży – jak przebiega?
  3. Konsultacja genetyczna w ciąży – gdzie się na nią zgłosić?

Konsultacja genetyczna w ciąży – kiedy warto się na nią zdecydować?

Na konsultację genetyczną w ciąży warto się zdecydować w przypadku:

  • Wykonania badania genetycznego w ciąży, takiego jak NIFTY pro, aby lekarz zinterpretował jego wynik
  •  Ciąży podwyższonego ryzyka
  •  Występowania różnego rodzaju chorób genetycznych w najbliższej rodzinie

W każdym innym przypadku również możemy porozmawiać z lekarzem genetykiem. Dzięki profilaktycznej konsultacji genetycznej w ciąży możemy upewnić się, że nasze dziecko na pewno rozwija się prawidłowo. Pozwoli nam to uniknąć wielu stresów.

Konsultacja genetyczna w ciąży – jak przebiega?

Przebieg konsultacji genetycznej zależy od powodu jej wykonania. Może ona wyglądać w następujący sposób:

• Podczas konsultacji genetycznej po wykonaniu badania genetycznego lekarz zinterpretuje jego wynik. Jeśli u dziecka zostanie wykryta wada genetyczna, to wytłumaczy nam, z czym się ona wiąże i jakie kroki warto podjąć.
• Podczas konsultacji genetycznej w ciąży przed badaniem genetycznym lekarz dokładnie omówi z pacjentką przyczynę chęci wykonania tego typu diagnostyki. Pomoże nam także dobrać najlepsze dla nas badanie i wytłumaczy, na czym dokładnie ono polega.
• Profilaktyczna konsultacja genetyczna w ciąży ma przede wszystkim na celu wytłumaczenie przyszłym rodzicom, jakie niebezpieczeństwa mogą kryć się w genach naszego dziecka. Lekarz wytłumaczy im, jak istotne jest przeprowadzenie diagnostyki genetycznej w ciąży. Dobierze także właściwe badanie, jeśli rodzice się na nie zdecydują.

Konsultacja genetyczna w ciąży – gdzie się na nią zgłosić?

Konsultacje genetyczne odbywają się w poradniach genetycznych, do których skierować może nas lekarz rodzinny. Zgłosić możemy się także na nie w laboratorium genetycznym, w którym będziemy wykonywać badanie. W niektórych z nich są one bezpłatne, jeśli zdecydujemy się na przeprowadzenie diagnostyki genetycznej.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy