Krew pępowinowa – czym jest i dlaczego się ją bankuje? Przeskocz do treści

Krew pępowinowa – czym jest i dlaczego się ją bankuje?

Wpis sponsorowany

Krew pępowinowa jest krwią, która pozostała w łożysku i pępowinie po narodzinach dziecka. Jest doskonałym źródłem komórek macierzystych, które można wykorzystać na potrzeby przyszłego leczenia. Chcąc zatroszczyć się o zdrowie maleństwa, można sięgnąć też po inne rozwiązanie, w tym nowoczesne badanie genetyczne.

Jak pobiera się i przechowuje krew pępowinową?
W jakich sytuacjach krew pępowinowa jest przydatna?
Badania genetyczne alternatywą dla bankowania krwi pępowinowej

Krew pępowinowa – jak się ją pobiera i przechowuje?

Pobranie krwi pępowinowej ma miejsce zaraz po porodzie. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny i bezbolesny dla dziecka, ponieważ odbywa się już po przecięciu pępowiny. Osoba z personelu medycznego (najczęściej położna) przy użyciu specjalnego zestawu pobiera krew ze sznura pępowinowego. Trafia ona do worka wypełnionego specjalnym płynem konserwującym, który ma wstrzymać proces krzepnięcia. Tak pobraną krew pępowinową transportuje się następnie do banku komórek macierzystych, gdzie jest przechowywana.

Warto dodać, że decydując się na bankowanie krwi pępowinowej naszego dziecka, mamy do wyboru 2 opcje. Możemy skorzystać z banku prywatnego (rodzinnego). Jest to jednak niemały wydatek. Zapłacimy bowiem nie tylko za samo pobranie krwi, ale również za jej przechowywanie. Koszt takiej usługi wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od banku oraz tego, jak długo chcemy przechowywać w nim krew. To rozwiązanie ma jednak jedną podstawową zaletę, płacąc, otrzymujemy pełne prawo do korzystania z krwi naszego dziecka. Banki publiczne, czyli druga z możliwych opcji, przechowują krew pępowinową za darmo, jednak wybierając to rozwiązanie, całkowicie tracimy do niej prawa. Oznacza to, że z krwi pępowinowej naszego dziecka mogą korzystać również inni pacjenci.

Zobacz też: Badania i szczepienia przed ciążą, które warto wykonać

Krew pępowinowa – w jakich sytuacjach jest przydatna?

Krew pępowinowa jest bogatym źródłem komórek macierzystych, czyli niewyspecjalizowanych komórek, mających zdolność do przekształcania się w dowolny typ komórek. Za ich pomocą można leczyć różne choroby – onkologiczne, hematologiczne, immunologiczne, czy wreszcie choroby genetyczne. Zwolennicy bankowania krwi uważają, że w przyszłości krew pępowinowa będzie miała dużo szersze zastosowanie niż obecnie.

Wielu rodziców bankuje krew swojego dziecka z nadzieją, że będą mogli z niej skorzystać na wypadek przyszłego leczenia. Jeśli jednak dziecko cierpi na jakąś chorobę genetyczną, to podanie mu jego własnych komórek macierzystych nie będzie miało sensu, a nawet może zaszkodzić.

Krew pępowinowa? A może jednak badanie genetyczne?

Chcąc zatroszczyć się o zdrowie dziecka od pierwszych chwil życia, warto pomyśleć o wykonaniu badań genetycznych w kierunku rzadkich wad wrodzonych. Pozwala na to m.in. test NOVA, nowoczesne i bardzo kompleksowe badanie DNA, analizujące materiał genetyczny dziecka pod kątem 12 000 mutacji genetycznych, prowadzących do 87  chorób wrodzonych, np. fenyloketonurii, choroby Wilsona, mukopolisacharydozy, czy homocystynurii.  Brak leczenia tych nieprawidłowości często kończy się uszkodzeniem narządów wewnętrznych dziecka, niepełnosprawnością intelektualną, a nawet śmiercią.

Test NOVA to bardzo dobre rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że krew pępowinowa ostatecznie może okazać się nieprzydatna. Test NOVA dostarcza z kolei wielu cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka. Wykrycie mutacji w jego genach jest szansą na szybkie rozpoczęcie leczenia – wykluczenie mutacji – szansą na odzyskanie spokoju.

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie testu NOVA? Zadzwoń pod numer 576 997 525

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy