Kiedy dziewczyna nie może zajść w ciążę? Najczęstsze powody Przeskocz do treści

Jest owulacja, a nie ma ciąży! Możliwe przyczyny problemów z poczęciem dziecka

Staranie się o dziecko to w wielu przypadkach bardzo długi i trudny proces. Przyczyny problemów z zajściem w ciążę może być bardzo dużo. Pojawiają się one nawet u kobiet, które regularnie miesiączkują. W ich przypadku jest owulacja, a nie ma ciąży. Może być to dla nich bardzo frustrujące. Warto więc znaleźć przyczynę problemów z poczęciem dziecka i wdrożyć odpowiednią terapię. Kiedy dziewczyna nie może zajść w ciążę? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

1. Nie zaszłam w ciążę w dni płodne – czy powinnam się martwić?
2. Kiedy dziewczyna nie może zajść w ciążę?
3. Jest owulacja, a nie ma ciąży – niezbędne badania

Nie zaszłam w ciążę w dni płodne – czy powinnam się martwić?

Rozpoczynając starania o dziecko, kobiety liczą na to, że uda im się zajść w ciążę jak najszybciej. Są więc bardzo zmartwione, gdy po pierwszych dniach płodnych widzą na teście ciążowym tylko jedną kreskę. Uspokajamy! Nie ma jeszcze powodu do obaw. W większości przypadków do poczęcia dochodzi dopiero po pół roku starań. Jest to całkowicie normalne!

O niepłodności mówi się dopiero po 12 miesiącach regularnych i bezskutecznych starań o dziecko. Nie musisz się więc martwić wcześniej, jeśli jest owulacja, a nie ma ciąży.

Kiedy dziewczyna nie może zajść w ciążę?

12 miesięcy starań o dziecko bez żadnego efektu świadczy o pewnych problemach. Warto wtedy rozpocząć diagnostykę niepłodności. Znalezienie przyczyny problemów z zajściem w ciążę pozwoli na wdrożenie leczenia i da parze szanse na zostanie rodzicami.

Przyczyny problemów podczas starania się o dziecko mogą być bardzo różne. W wielu przypadkach owulacja jest, a ciąży nie ma. Taki stan najczęściej jest spowodowany przez:
• Zmiany hormonalne
• Nieprawidłową budowę macicy
• Mięśniaki macicy
• Czynniki genetyczne
• Endometriozę
• Słabą jakość nasienia
• Nieprawidłową odpowiedź immunologiczną organizmu

Jest owulacja, a nie ma ciąży – niezbędne badania

Diagnostyka niepłodności to cały szereg badań dla kobiety i mężczyzny. Oto lista najważniejszych z nich:
Badanie kariotypu – jest to badanie genetyczne, w którym sprawdza się zestaw chromosomów pod kątem nieprawidłowości
• Badanie CFTR i AZF – są to badania przeznaczone tylko dla mężczyzn – są to badania genetyczne pod kątem mutacji wywołujących męską niepłodność
• Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej – sprawdza ono, czy kobieta posiada wrodzoną skłonność do zakrzepów, która może utrudnić zapłodnienie
• Badania immunologiczne KIR i HLA-C – mają one na celu, czy przyczyną problemów z poczęciem dziecka jest niepłodność immunologiczna. Badanie HLA-C powinna wykonać przyszła mama i przyszły tata. Z kolei badanie KIR przeznaczone jest jedynie dla kobiety.
• Badania hormonalne – najważniejsze z nich to badanie testosteronu, estradiolu, progesteronu, LH, FSH, TSH i prolaktyny
• Badanie sprawdzające jakość nasienia – powinna zostać w nim sprawdzona budowa, ruchliwość i liczebność plemników.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy