Przeskocz do treści

Kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?

Kiedy starać się o dziecko? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Na możliwość zajścia w ciążę wpływ ma wiele czynników. Największe szanse daje stosunek w dni płodne. Nie daje on jednak żadnej gwarancji, że uda się zajść w ciążę. Jakie jest więc prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne? Co jeszcze wpływa na płodność? Wyjaśniamy w poniższym artykule!

Spis treści:

1. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne
2. Kiedy wypadają dni płodne?
3. Możliwość zajścia w ciążę a wiek matki
4. Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę a dieta

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne

Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest w dni płodne kobiety. Jest to czas, w którym dochodzi do owulacji. Komórka jajowa zostaje wtedy uwolniona i rozpoczyna swoją drogę kanałem rodnym kobiety. Od tego momentu przez około 24 godziny szansa na zapłodnienie jest najwyższa.

Stosunek w dni płodne może zaowocować ciążą nie tylko w dniu owulacji. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo wysokie także na trzy dni przed owulacją, ponieważ właśnie tyle plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety.

Kiedy wypadają dni płodne?

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne jest najwyższe. Ale kiedy właściwie one wypadają? W przypadku regularnych cykli miesiączkowych owulacja wypada dokładnie w połowie cyklu. Trudniej jest wyliczyć dni płodne kobietom, które nie miesiączkują regularnie.

Do obliczenia, kiedy wypadają dni płodne, użyć możemy następujących metod:
• Internetowego kalkulatora dni płodnych – musimy wpisać do niego kilka potrzebnych danych np. datę ostatniej miesiączki, aby otrzymać informację o dniach płodnych
• Metody termicznej – polega ona na mierzeniu temperatury ciała, która zwiększa się w dni płodne
• Metody Billingsów – opiera się ona na obserwacji śluzu kobiety. W dni płodne będzie on przypominał białko jaja kurzego.

Możliwość zajścia w ciążę a wiek matki

Wiek matki również wpływa na możliwość zajścia w ciążę. Im młodsza jest kobieta, tym większe jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne. Największe szanse na poczęcie dziecka ma kobieta w wieku 20-25 lat. Później z każdym rokiem prawdopodobieństwo zostania mamą się zmniejsza do 35 roku życia – kobieta z biegiem czasu ma coraz mniej jajeczek. Od 35 roku życia szanse na rodzicielstwo gwałtownie maleją.

Wpływ na zajście w ciążę ma również wiek ojca. Nie oddziałuje on jednak na płodność tak bardzo, jak wiek matki. Mężczyźni powinni jednak starać się o dziecko przed ukończeniem 40 roku życia,

Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę a dieta

Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę ma kobieta, która zdrowo się odżywia. Jej dieta powinna być zbilansowana i różnorodna, a posiłki regularne, częste i nieduże. Przyszła mama powinna się wystrzegać kawy, alkoholu i żywności przetworzonej.

Dieta kobiety planującej macierzyństwo musi być bogata w składniki odżywcze. Powinna być ona pełna produktów zawierających kwas foliowy, kwasy omega-3 oraz magnez. W zaplanowaniu diety pomóc nam może dietetyk.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy