Ciąża bliźniacza - ile powinna przytyć kobieta ciężarna? Przeskocz do treści

Jak przebiega tycie w ciąży bliźniaczej?

W ciąży tyje każda kobieta. Jest to nieuniknione, ponieważ w naszym organizmie rozwija się dziecko. W sumie masa ciała kobiety zwiększa się nawet o kilkanaście kilogramów. A ile przytyje kobieta będąca w ciąży mnogiej? Jak przebiega tycie w ciąży bliźniaczej? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Ciąża bliźniacza – ile się tyje?
  2. Nieprawidłowe tycie w ciąży bliźniaczej – co może oznaczać?

Ciąża bliźniacza – ile się tyje?

Masa ciała kobiety w ciąży pojedynczej zwiększa się o około 20%. Zwykle więc przyszłe mamy przybierają na wadze od 9 do 15 kilogramów. Nie dotyczy to jednak kobiet w ciąży bliźniaczej, które w tym okresie tyją więcej. Ich masa ciała powinna zwiększyć się o około 16-21 kilogramów w trakcie ciąży.

Kobiety w ciąży bliźniaczej tyją więcej, ponieważ w ich organizmie rozwija się dwójka dzieci. W przypadku ciąży pojedynczej około 3,2-3,5 dodatkowych kilogramów to masa ciała dziecka. W ciąży bliźniaczej jest to już około 6,4-7 kilogramów. Skąd bierze się więc reszta? Dodatkowe kilogramy wynikają także z następujących czynników:

  •  Masa łożyska
  •  Płyn owodniowy
  •  Rozrastanie się macicy wraz z rozwojem dziecka
  •  Powiększające się kobiece piersi
  •  Zwiększenie objętości krwi
  •  Zwiększona ilość płynów ustrojowych w organizmie
  •  Zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej

Nieprawidłowe tycie w ciąży bliźniaczej – co może oznaczać?

Kobieta w ciąży powinna regularnie monitorować, czy przybiera na wadze w prawidłowy sposób. Zbyt szybkie lub zbyt wolne tycie może bowiem być groźne dla niej i dziecka. Jeśli masa ciała kobiety zwiększa się zbyt szybko, to rozwinąć się może nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca ciążowa. Skutkować to może także bólami kręgosłupa i obrzękami nóg. Częstym powikłaniem jest również makrosomia płodu (zbyt duża masa ciała dziecka w porównaniu do masy ciała jego rówieśników). W konsekwencji może dojść do przedwczesnego porodu oraz konieczności zakończenia ciąży poprzez cesarskie cięcie.

Zbyt wolne przybieranie na wadze w ciąży również może być niebezpieczne dla matki i dziecka. Często prowadzi to do niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz przedwczesnego porodu. To z kolei może skutkować zaburzeniami oddychania, niedokrwistością oraz problemami z odpornością u dziecka. Zwiększa to także ryzyko rozwoju takich schorzeń jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy nadciśnienie tętnicze.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy