Przeskocz do treści

Jak zajść w ciążę po wczesnym poronieniu?

Po pierwszym poronieniu masz niemal 90% szans na zdrowe dziecko w przyszłości. Możesz starać się o nie już w czasie pierwszej owulacji po utracie ciąży. Warto jednak najpierw odpowiednio się przygotować: fizycznie i psychicznie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zajść w ciążę po wczesnym poronieniu, mamy dla Ciebie praktyczne wskazówki.

1. Odzyskaj harmonię wewnętrzną

Zanim zdecydujesz się na kolejną ciążę, upewnij się, że przeszłaś już żałobę. Gotowy musi być też Twój partner. Powrót do równowagi wewnętrznej i pełne zaakceptowanie straty umożliwią Ci uniknięcie niebezpiecznej sytuacji, w której następne dziecko stanie się „lekarstwem” na poronienie.

Jeśli nie potraficie poradzić sobie sami, nie bójcie się skorzystać z pomocy psychologa. Warto porozmawiać też z innymi rodzicami, którzy mają podobne doświadczenia, np. w czasie spotkań grupy wsparcia, przez internet czy podczas rekolekcji.

2. Zrealizuj badania DNA próbek od dziecka

To bardzo ważne – aż 70% wszystkich poronień powodują właśnie jego wady genetyczne. Są one najczęściej niezależne od rodziców i powstają losowo. Co więcej, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że pojawią się w kolejnej ciąży. Wielu rodziców może więc szybciej odetchnąć i odzyskać spokój, kończąc diagnostykę przyczyn poronienia już na tym etapie.

Czy wiesz, że…
W badaniu chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia bardzo ważne jest ustalenie, czy materiał pochodzi faktycznie od płodu, a nie od matki. Wybierając laboratorium upewnij się, że zbada również Twój wymaz z policzka aby porównać Twoje DNA z materiałem genetycznym próbki przekazanej do badania. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że wynik badania dotyczy dziecka, a nie Ciebie.

Zobacz też: Jak prawidłowo zabezpieczyć materiał poronny do badań DNA po poronieniu [INSTRUKCJA]

3. Sprawdź stan swojego zdrowia

Dzięki temu będziesz miała pewność, że odpowiednio przygotowałaś się do zajścia w kolejną ciążę.

Jakie badania warto wykonać? Lekarz może zaproponować badania kariotypu (zestawu chromosomów) dla obojga partnerów, oraz trombofilii wrodzonej i badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR u Ciebie. Rodzice mogą też wykonać prywatnie badanie materiału z poronienia w kierunku wad genetycznych, które mogły być przyczyną utraty ciąży (np. zespół Downa). To właśnie wady genetyczne płodu odpowiadają za większość poronień samoistnych.

Po poronieniach wykonuje się także badania podstawowe:

  • morfologię krwi,
  • badania moczu,
  • badania hormonalne,
  • badania anatomiczne,
  • badania w kierunku chorób zakaźnych,
  • badania nasienia.

Przeczytaj artykuł eksperta: Zaburzenia płodności a czynniki genetyczne

4. Pamiętaj o zdrowym stylu życia

W tym, jak zajść w ciążę po wczesnym poronieniu, pomoże Ci też zdrowy tryb życia. Niezbędne są: zbilansowana dieta (m.in. dużo warzyw i owoców, pełnoziarniste pieczywo i makarony, chude mięso, tłuste ryby), aktywność fizyczna (np. jogging, pływanie, taniec, joga) i rezygnacja z używek.
Te rady dotyczą też Twojego partnera, ponieważ niezdrowy tryb życia negatywnie wpływa na wszystkie komórki rozrodcze (męskie i żeńskie).

5. Nie spiesz się i nie stresuj

Twój organizm jest przygotowany na przyjęcie następnego dziecka już w czasie pierwszej owulacji po poronieniu. Zwykle ma ona miejsce ok. 2-8 tygodni później. Optymalny czas na odpoczynek, badania i odzyskanie równowagi to według lekarzy ok. 3-6 miesięcy. Pamiętaj jednak, że każdy człowiek jest inny i jeśli nie czujesz się gotowa, daj sobie czas. Wprowadź w życie wskazówki mówiące o tym, jak zajść w ciążę po poronieniu i staraj się zminimalizować stres.

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie ciąży po poronieniu? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.


Aktualizacja: 20 grudnia 2018 r.

Autor: www.prekoncepcja.pl

4.5/5 - (8 głos / głosy)
4.5/5 - (8 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy